
Julen var ved at blive lidt småkedelig for Jesper Groth, men så skete der noget, der ændrede alt

Fans af ”Sygeplejeskolen” er vant til at se Jesper Groth i sin hvide sygeplejeuniform, men det er en noget anderledes udgave af ham, der har tonet frem på skærmen i december.
Han har nemlig haft rollen som trolden Rulle i nogle afsnit af ”Valdes Jul – Vintermiraklet”.

Da BILLED-BLADET mødte skuespilleren på et pressemøde fortalte han, at han glædede sig til, at familien skulle se ham som Rulle – særligt søsterens to børn.

- Jeg er spændt på, om den ældste på seks år synes, det er sejt, at jeg er med i julekalenderen, eller om hun synes, jeg er en meget kikset trold, siger Jesper Groth, som elsker at være onkel:
- Jeg giver dem store gaver, men det kan godt være, at gaven var stor til deres fødselsdag og mindre til jul. Resten af tiden er jeg ham, der giver is, så jeg tror, de synes, at jeg er ret sej.
En saltvandsindsprøjtning
36-årige Jesper Groth indrømmer, at familiens yngste medlemmer faktisk har ændret hans syn på julen.
- Julen var måske lidt voksen og kedelig på et tidspunkt, fordi der pludselig kun var voksne. Men nu har min lillesøster fået to børn, og det har givet alle voksne en saltvandsindsprøjtning, udbryder Jesper Groth med et smil.

