Annonce
26. dec. 2025
Af Josephine Sjelhøj

Stjal al fokus: De små prinser charmerede alle fra balkonen

Charles og François var med deres forældre, storhertug Guillaume og storhertuginde Stéphanie, på balkonen.
Annonce
ÅRET I KONGEHUSET - LUXEMBOURG: Den 3. oktober 2025 overtog Luxembourgs Guillaume tronen og blev storhertug. På dagen var han omgivet af sin hustru, Stéphanie, og sønner, Charles og François.

Det var den nye storhertug i Luxembourg, Guillaume, der var hovedpersonen på den store tronskiftedag den 3. oktober, men det var ikke ham, der var i fokus på balkonen.

Efter indsættelsesceremonien trådte han ud på balkonen ved paladset sammen med sin hustru, storhertuginde Stéphanie, og sønnerne Charles på fem år og François på to år.

Og det var naturligvis de små prinser, der charmerede alle.

🎁 BILLED-BLADET til dig selv?

Man kunne spotte flere forsigtige smil hos Charles, der nu har titlen som arvestorhertug, men den unge tronfølger var også en smule overvældet af alle festlighederne.

Flere gange holdt han sig for ørerne, da der lød høj jubel og musik.

Se eller gense de søde billeder i galleriet øverst i artiklen.

Mere om: