
Grev Nikolai starter efter nytår: Derfor har han fået jobbet

Der venter nye udfordringer for grev Nikolai i det nye år.
For efter nytår begynder han i en stilling hos Dansk Industri, DI. Det bekræfter Dansk Industri over for BILLED-BLADET.

Grev Nikolai begynder i en stilling som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.
Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom, har sat ord på, hvorfor grev Nikolai passer til stillingen.
- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger Helle Juhler-Verdoner, branchechef for DI Ejendom, til BILLED-BLADET.
I juni 2024 blev grev Nikolai færdig med sin uddannelse på Copenhagen Business School.
Han kunne da kalde sig cand.merc. efter at have læst Sales Management.
Men i maj 2025 kunne grev Nikolais management bekræfter over for BILLED-BLADET, at han havde fået et job i Sydney.
Selv om grev Nikolais agentur ikke ville uddybe, hvad hans jobtitel var, kunne de bekræfte, at det havde noget med hans uddannelse at gøre.
”Grev Nikolai bekræfter, at han har et job i Sydney, som er relevant for hans uddannelsesbaggrund som MSc i Business Administration and Sales Management (cand.merc)”, lød det dengang i et skriftligt svar til BILLED-BLADET.
