Annonce
31. jan. 2026
Af: Laura Dalgård Hansen

Simon Hald er uvis til EM-finalen: Sådan reagerer holdkammeraterne

Emil NIelsen, Magnus Saugstrup og Kevin Møller samt Simon Hald.
Emil NIelsen, Magnus Saugstrup og Kevin Møller samt Simon Hald.
Foto: Jesper Sunesen og Søren Lamberth
Annonce
Magnus Saugstrup, Kevin Møller og Emil Nielsen sætter nu ord på den uvisse situation med Simon Hald. Det vides endnu ikke, om han kan spille EM-finale søndag aften.

Efter sejren over Island fredag aften står det klart, at de danske håndboldherrer skal spille finale søndag aften, men det er fortsat uvist, om Simon Hald kan komme på banen.

Han blev skadet under semifinalen og er lørdag formiddag fortsat indlagt for at få helbredet tjekket.

Har enorm betydning

Simon Hald betyder enormt meget for det danske forsvar, og hans betydning er ikke blevet mindre, efter både Emil Bergholt og Lukas Jørgensen er udgået af turneringen på grund af skader.

- Det er ikke optimalt. Simon er vanvittigt dygtig og en vigtig del af specielt vores forsvar, sagde Magnus Saugstrup lørdag til BILLED-BLADET under en pressekonference i Boxen.

Annonce

- Simon er nok den af os, der for alvor har noget størrelse og er virkelig dygtig til paradespil, sagde anføreren om holdkammeraten.

I semifinalens anden halvleg tog både Mads Hoxer og Thomas Arnoldsen en stor tørn i forsvaret i Simon Halds fravær.

- De har heldigvis begge fulgt med og spiller begge en flot kamp i går. Det er imponerende, hvad de går ind og gør, for de har ikke trænet det. De kæmper røven ud af bukserne, lød det rosende fra Magnus Saugstrup.

Annonce

Vi må rykke sammen

Forsvaret er helt afgørende for målmændene og også Emil Nielsen og Kevin Møller satte lørdag ord på den uklare situation med Simon Hald.

- Simon er jo en sindssygt vigtig spiller for os. Han ville være en sindssygt vigtig spiller uanset hvilket hold, han var en del af. Det vil være en bet, hvis han ikke er klar. Vi håber på det bedste. Hvis han ikke er klar, må vi rykke sammen i bussen, sagde Emil Nielsen.

Annonce

- Det er altid en svækkelse, når en af de bedste forsvarsspillere er væk. Vi så i går, hvilken vilje og hvilket hjerte der var hos de andre i midten. Jeg er fortrøstningsfuld, hvis vi skal spille uden ham. Så må nogle andre mande sig op og tage dirigentstokken, lød det fra Kevin Møller, der glæder sig til finalen søndag aften.

Danmark spiller mod Tyskland fra klokken 18.00.

Mere om: