
Han er kun otte dage gammel: Emil Bergholts baby er med i Boxen

Allerede inden EM trak Emil Bergholt overskrifter.
Det var nemlig velkendt, at hans kæreste Astrid var højgravid og endda havde termin 19. januar, som var under slutrunden.

Endnu flere overskrifter blev det til, da Emil Bergholt hastede ud af Boxen, efter Danmark havde vundet over Spanien.
For da var det tid.
Lørdag den 24. januar kom parrets søn til verden, og Nikolaj Jacobsen kunne meddele, at alle havde det godt.
Kort efter vendte Emil Bergholt tilbage til EM-lejren, hvor han satte ord på sin lykke.
- Som sagt har det været udelukkende gode ting, der har været sket de seneste par dage, så jeg er egentlig bare evigt taknemlig over, at alt kunne lade sig gøre, og jeg synes, jeg har en – nu må jeg ikke bande men – fucking sej kæreste derhjemme, der virkelig håndterer helt suverænt. Dyb respekt, lød det fra Emil Bergholt.
Desværre er Emil Bergholt siden blevet skadet med en overbelastningsskade, og han sidder ude.
Han er dog med på lægterne under Danmarks EM-finale, og det er hans bedre halvdel faktisk også.
Emil Bergholts kæreste Astrid har endda deres lille søn med til finalen, mens deres datter Agnes på to år også er at finde på lægterne.

Der er altså maksimal opbakning til farmand i dag, der kan sikre sig sin første EM-medalje.

