Annonce
2. feb. 2026
Af: Simone Løvstad Kristensen

Rasmus Lauge sætter ord på fremtiden: Så længe ønsker han at blive ved

Rasmus Lauge har fuld plade på guldmedaljer.
Rasmus Lauge har fuld plade på guldmedaljer.
Foto: Kaspar Wenstrup
Annonce
Rasmus Lauge er en af landsholdets ældste, men hvordan ser fremtiden for landsholdskarrieren ud.

Søndag aften kunne håndboldstjernen Rasmus Lauge føje endnu en guldmedalje til samlingen.

Den 34-årige landsholdsspiller er den eneste på holdet, som har vundet EM to gange. Første gang var i 2012.

Køb abonnement på BILLED-BLADET

Selvom han er en af holdets ældste, regner han ikke med at indstille karrieren lige foreløbig, og han drømmer da også om flere oplevelser i den rød-hvide trøje.

– Nu har jeg kontrakt indtil 28, så jeg håber da, jeg kan spille min kontrakt ud. Det vil jeg da give min højre arm for, og det ved Nikolaj også godt. Og så skal der jo også en voksen mand eller to med til børnehaven her for lige at styre dem en gang imellem. Det håber jeg, at jeg kan være en del af, lød det fra Rasmus Lauge efter finalen i Jyske Bank Boxen søndag aften.

https://imgix.billedbladet.dk/2026-02-02/20260201_JSU6177.jpg
Glæden var stor, da det gik op for Rasmus Lauge, at han blev europamester for anden gang.
Foto: Jesper Sunesen

Hvor længe han fortsætter på landsholdet er nok mere op til landstræneren. Hvis han kan bruge Lauge, er han i hvert fald klar til at bidrage på den ene eller anden måde.

Annonce

Selvom han i turneringen ikke har fået lige så meget spilletid som førhen, er han taknemmelig over, at han overhovedet har kunnet være en del det.

https://imgix.billedbladet.dk/2026-02-02/20260201-WEN---HANDBOLD-162.jpg
Det store øjeblik skulle selvfølgelig foreviges.
Foto: Kaspar Wenstrup

For lidt under et år siden, var virkeligheden en helt anden, da hans datter blev født fire måneder for tidligt, og det betød, at han ikke spillede håndbold i syv måneder.

– Efter det år synes jeg bare, det er fantastisk, at jeg kan stå her og være vidne til det, og jeg havde første paket til at nyde showet fra de unge drenge, og man sidder jo og bliver helt stolt som en lille farmand, fortalte han.

Mere om: