Annonce
11. feb. 2026

Karina fra Kandiskuren fandt kærligheden, da hun mindst ventede det: Pludselig sad han på hendes stol

Karina Charlotte Christiansen medvirker i "Kandiskuren" på TV 2 Fri.
Karina Charlotte Christiansen medvirker i "Kandiskuren" på TV 2 Fri.
Foto: Lars Horn
Annonce
Karina Charlotte Christiansen fra ”Kandiskuren” har været fan af Johnny Hansen i mange år, og det var derigennem, at hun mødte sin mand.

Karina Charlotte Christiansen har været kæmpestor fan af Kandis, siden hun var barn, og har som voksen kørt land og rige rundt for at komme med til koncerter.

Spar op til 50% på BILLED-BLADET

I øjeblikket kan den 51-årige førtidspensionist og fotograf opleves i TV 2 Fri-programmet ”Kandiskuren”, hvor hun følger i forsangeren Johnny Hansens fodspor i jagten på en sundere livsstil.

Hun bor til daglig i Vinderup ved Struer, hvor hun deler livet med sin ægtemand, Keld, som hun har været gift med siden 2005.

Sammen har parret tre sønner, Alexander på 25, Viktor på 22 og William på 19 år. Det er kun den yngste, som stadig bor hjemme.

- I starten var min mand og mine børn ikke så vilde med, at jeg skulle i tv. Men da jeg fortalte om, hvor sjovt jeg havde det, så tøede de lidt op, og så fik jeg lidt opbakning i stedet for. Og nu er de selv helt vilde med at se programmet, fortæller Karina til BILLED-BLADET.

https://imgix.billedbladet.dk/2026-02-11/TV2-Kandis25192%281%29_preview.jpg
I "Kandiskuren" på TV 2 Fri følger man Kandis-forsangeren Johnny Hansen og fire af hans fans, Jimmi, Rico, Pernille og Karina.
Foto: Bermuda/TV 2

Pludselig sad han der

Det viser sig, at det faktisk var hendes kærlighed til Kandis, der førte til, at hun mødte sin store kærlighed, Keld.

Hun mødte nemlig ægtemanden til en Kandis-koncert i Vinderup for mere end 25 år siden.

Annonce

- Jeg havde været ude at danse og skulle til at sætte mig på min stol, men så sad der en mand på min plads. Han undskyldte og spurgte, om jeg ikke ville med ud at danse, og det ville jeg gerne. Det var så Keld, der sad der, siger Karina med et smil og tilføjer:

- Han er ikke fan på samme måde, som jeg er, men gennem årene er han blevet en lidt større Kandis-fan. Vi var også til en Kandis-koncert sammen i lørdags.

https://imgix.billedbladet.dk/2026-02-11/20260203LH-4454.jpg
Karina Charlotte Christiansen fra "Kandiskuren" mødte ægtemanden Keld til en Kandis-koncert. Parret nyder at gå ture sammen i Vinderup, hvor de bor.
Foto: Lars Horn

I BILLED-BLADET nr. 7, der udkommer torsdag den 12. februar, kan du læse et stort interview med Karina, hvor hun fortæller om sit store vægttab og livsstilsændring.

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.