5. feb. 2010 (Opd. 22. jul. 2025)
Af Jon Bloch Skipper / Redigeret af Malan Joensen

Hvornår stammer hofdamernes gallakjoler fra?

Dronning Margrethes fire hofdamer til nytårskur i 2024, Jette Nordam, Annette de Scheel, Henriette Obel og Annelise Wern.
Dronning Margrethes fire hofdamer til nytårskur i 2024, Jette Nordam, Annette de Scheel, Henriette Obel og Annelise Wern.
Foto: Hanne Juul
Jeg læste i BILLED-BLADET, at dronning Margrethes hofdamer til nytårstaflet bar en særlig gallakjole, som majestæten selv har designet. Hvornår blev disse kjoler taget i brug? Jeg mindes ikke at have hørt om dem. Med venlig hilsen Camilla F.

Kære Camilla F.

Mange tak for dit spørgsmål. Dronning Margrethe indførte de røde gallakjoler til sine hofdamer i forbindelse med sit og prinsgemalens sølvbryllup i sommeren 1992. De bæres ved officielle lejligheder, såsom gallamiddage og nytårstafler, hvor dronningens hofdamer således altid er let genkendelige. På dette billede fra maj 2004 ses Annette de Scheel og Ane Vibeke Foss iført de flotte røde kjoler med pufærmer. Dronningens to øvrige hofdamer hedder Camilla Castenskiold og Annelise Wern.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-07-22/BB-0000047257.jpg
Annette de Scheel og Ane Vibeke Foss i 2004.
Foto: Hanne Juul

Bedste hilsner
Jon Bloch Skipper

Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!

Spørgsmål og svar har tidligere været bragt i BILLED-BLADET.

Historiker og royalekspert Jon Bloch Skipper er forfatter til flere bøger om og med de kongelige, herunder "Tre søstre: samtaler mellem dronning Margrethe, prinsesse Benedikte og dronning Anne-Marie" (2008).


Mere om: