Ghita Nørby: Jeg hader personale-kurser

Det er sjældent, at de kendte skuespillere bider verbalt fra sig - men det gør de i bogen Respekt, som nu er på gaden. Den er skrevet af skuespilleren og instruktøren Michal Moritzen, og han har fået en række ældre kolleger til virkelig at åbne op om deres liv på scenen.
Der er Ghita Nørby, som lige ud slår fast, at hun hader de personaleudviklings-kurser, som også Det kongelige Teater har benyttet sig af. Hun nægter at deltage på disse weekend-seminarer med kollegerne.
- Jeg vil gerne arbejde sammen med mine kolleger, men kan ikke se, hvorfor jeg skal tvinges til at være sammen med dem i min fritid! Vi er faktisk engageret til at lære hinanden at kende - men sgu da ikke for at "komme hinanden ved".
- Hvad er det for noget vrøvl? Jeg hader det!
Også skuespilleren Henning Jensen har sine meningers mod. Han slår dog en mildere tone an, når han i bogen taler om sine yngre kolleger, og en mere kritisk tone, når det gælder de ældre:
- Der opstår let to lejre - de unge og de gamle. Men den konflikt oplever jeg ikke. Mange af de (yngre) regner jeg ligefrem for mine venner. Men jeg har set mange ældre skuespillere, som med årene er blevet så forfærdeligt bange for de yngre - som faktisk maler sig selv mere og mere op i et hjørne. Den angst er jeg lykkelig fri for, siger Henning Jensen.
Skuespilleren og instruktøren Lars Knutzon langer i bogen ud efter både teatercheferne og kollegerne. Han ser en risiko ved, at teatrene hele tiden bruger de samme "stjerner", som er kendte fra film og TV.
- Gengangeriet vil i det lange løb lukke branchen. Teatrets skuespillere må indstille sig på og acceptere, at teater er sjovt at beskæftige sig med, men at der ikke er mange penge i det. Men samtidig er de nødt til at vise den respekt ikke at løbe fra en teaterkontrakt, bare fordi der pludselig dukker et andet og mere velbetalt arbejde op. En film i Tyskland f.eks.
Knutzon er dog så hensynsfuld, at han ikke udleverer navnene på de kolleger, der er sprunget fra kontrakter. Nogle af dem endda flere gange!
Peter Gantzler er den yngste af bogens skuespillere, og han giver en næsten befriende indrømmelse, som ellers ikke er politisk korrekt:
- Jeg er og bliver ambitiøs… jeg vil gerne have en karriere. Jeg vil gerne ses, jeg vil gerne høres, gerne respekteres, anerkendes og være kendt. Alt det, man ikke må, vil jeg gerne. På et tidspunkt har jeg sikkert bare gerne villet være kendt for at være kendt. Var det i dag, havde jeg måske meldt mig til Paradise Hotel…
Gantzler tilføjer dog advarende - at kendt heden bestemt ikke giver nogen lykke i sig selv.
I alt 11 skuespillere er interviewet. Respekt udkommer på Gyldendals Forlag.