
Sådan sagde Anne Hjernøe og hendes elskede farvel, inden han døde

Anne Hjernøes mand, Folmer Jepsen var syg et år, før han døde. Først to måneder inden hans død, fandt lægerne ud af, at det var cancer i hjernen.
På det tidspunkt blev Folmer Jepsen erklæret terminal.
”De sidste måneder blev brugt på at få talt om det, vi skulle tale om. Vi nåede helt ind til en kerne af kærlighed og fik sagt farvel til livet sammen.”

Det fortæller Anne Hjernøe i program nummer to af ”Anne og Sorgen”, der bliver sendt på DR1 kl. 21.25 mandag 16. marts og har kunne ses online på DRTV fra morgenstunden.
Ægteparret fik også talt om de ønsker, Folmer havde.
Ønskede et gravsted
- Han har et gravsted ved Åbyhøj Kirke – det ville han gerne have, fortæller Anne Hjernøe til BILLED-BLADET.
Hun fortæller hun også, at hun ikke tror, der er noget efter døden.
- Min gode ven Niels Hausgaard har jo prøvet at være død og fortalte bagefter, at der var helt mørkt, stille – og rart.

Det, Anne Hjernøe tror på, er, at de døde lever videre i den kærlighed og de minder, de efterladte har om dem.
Ligesom hun tror på, at vi skal turde tale om døden og sorgen – og derfor har lavet de to fine programmer ”Anne og Sorgen.


