Aldrig set før: Hjulmands drenge bærer kvindernes EM-trøjer mandag aften i Parken

Når træner Kasper Hjulmands herrelandshold med Christian Eriksen, Kasper Schmeichel, Joakim Mæhle, Pierre-Emile Højbjerg og mange andre profiler mandag aften løber på banen til Nations League-opgøret mod Østrig i et fyldt Parken, bliver det ikke i deres velkendte landsholdstrøjer.
Hjulmands spillere hylder kvindelandsholdet
Som en hyldest og lykønskning til deres kollegaer på kvindelandsholdet, vil de danske drenge spille i kvindernes helt nydesignede EM-trøje.
Trøjen er skabt af DBUs mangeårige tøjsponsor hummel, der for første gang nogensinde har designet en herreudgave af den danske kvindelandsholdstrøje.
Det er Dansk Boldspil-Union, DBU, som søndag har meddelt nyheden på et pressemøde.
Pierre-Emile Højbjerg glæder sig
– Jeg glæder mig til at se, hvordan den sidder, siger Pierre-Emile Højbjerg i den forbindelse ifølge Ekstra Bladet, og han kan se frem til at bære en trøje, som er tilpasset i størrelse og pasform, så herrerne ubesværet kan spille i den og nyde, at de som altid ser hamrende godt ud.
Ud over at støtte kvindelandsholdet skal trøjerne til kampen mod Østrig også bruges til et velgørende formål.

Pierre-Emile Højbjerg og Josephine dansede den smukkeste brudevals
Støtter pigefodbold
De trøjer, som herrelandsholdet spiller i, ryger på auktion, og indtægterne fra auktionen går til et pigefodboldprojekt
Kvindernes fodbold-EM i England afvikles i perioden 6.–31. juli, og Danmarks udvalgte anført af Pernille Harder er i gruppe med Tyskland, Finland og Spanien.

Hvad sker der lige her? Dronning Margrethe tager fusen på Kasper Hjulmand og spillerne