
Hvis folk spørger, om August Holmgrens far er stolt af ham, svarer han: ”Nej, fandme nej”

August Holmgren er på alles læber, efter han sensationelt slog tjekken Tomas Machac i anden runde af Wimbledon.
Den 27-årige tennisspiller skal lørdag møde australske Alex de Minaur, der ligger nummer 11 på verdensranglisten, mens danskeren selv har plads nummer 192.

Da August Holmgren tog sejren efter en over fire timer lang gyser af en kamp, løb han straks hen til tilskuerpladserne for at give både sin far og mor et stort, tårevædet kram.


Billederne efter kampen viser tydeligt, at Allan og Anette Holmgren, der begge er uddannede psykologer, støtter deres søn, og det er også et emne, som Allan Holmgren kommer ind på i et stort interview med Jyllands-Posten.
Her fortæller han, hvordan han som forælder griber det an at have et barn, der spiller sport på eliteniveau.
– Det kan gå grueligt galt, hvis man pacer. Det skal fandme ikke være for vores skyld, at han spiller tennis. Jeg er heller ikke stolt af ham. Man er stolt af det, som man selv gør. Et barn, der lærer at cykle, kan være stolt, men jeg bryder mig ikke om, at forældre er stolte af deres børn. Jeg er taknemmelig og glad på hans vegne, men når andre siger "Hvor må I være stolte", så siger jeg "nej, fandme nej". Det er hans ære det hele – og hans team. Jeg bærer bare hans taske og støtter ham, fortæller han til avisen.
August Holmgren spiller tredje runde af Wimbledon den 5. juli.
