Annonce
20. jan. 2026
Af: Majken Munk

Mathias Gidsel synes, han er hård: Magnus Saugstrup svarer på ”kritikken”

Magnus Saugstrup er anfører på herrelandsholdet, og det er en rolle, han tager seriøst. Ifølge holdkammeraten Mathias Gidsel kan han endda være lidt irriterende. Video: Søren Jul Lamberth
Annonce
På landsholdet er Magnus Saugstrup anfører, og i den rolle synes Mathias Gidsel til tider, at han er lidt hård ved ham.

Selv om de danske håndboldherrer forklarer, at de har et fladt hierarki på landsholdet, er der nogle spillere, som har særlige roller.

Abonnement på BILLED-BLADET

Én af dem er Magnus Saugstrup. Han er nemlig anfører, og derfor er han også én af dem, der bærer et stort ansvar på sine skuldre.

Magnus Saugstrup kræver meget af sig selv og sine holdkammerater på landsholdet.

Annonce

Faktisk har Mathias Gidsel, som hele to gange er blevet kåret til verdens bedste håndboldspiller, i bogen ”Gidsel og Pytlick – verdens bedste makkerpar” givet udtryk for, at Magnus Saugstrup er den på landsholdet, han ”hader” mest, fordi han stiller så mange krav til ham.

Men hvad siger Magnus Saugstrup egentlig til det? Han har nemlig et ret sjovt svar, der kaster Mathias Gidsel lidt under bussen.

Hør Magnus Saugstrups svar i videoen øverst i artiklen.

Mere om: