Bodil Jørgensen nomineret til Reumert: Se med i aften

Bodil Jørgensen

Bodil Jørgensen

Foto: Martin Høien
Bodil Jørgensen er i blandt de nominerede til en Reumert-pris, og selvom coronavirus stadig raser verden over, kan du følge med i prisuddelingen hjemmefra.

Normalt plejer den flotte Reumert-uddeling være en sand prisfest med gæster og stort publikum. Det er dog anderledes i år på grund af coronavirus, og der må derfor kun være et begrænset antal publikum i salen på Folketeatret i København i aften, den 21. september, når prisfesten løber af stablen.

Det er dog stadig muligt for interesserede at følge med i prisfesten – endda hjemme fra stuen!

Bodil Jørgensen er nomineret

Den store prisfest sendes nemlig direkte og livestreames, så interesserede kan følge med, næsten som sad man blandt publikum på Folketeatret.

Aftenen byder blandt andet på prisen som årets kvindelige ensemblerolle, som Bodil Jørgensen er nomineret for via sin rolle, som Benedikte i ”Den skaldede frisør – The Musical”.

Værterne for Årets Reumert-uddeling er satiregruppen Platt-Form, der består af Mille Lehfeldt, Jakob Fauerby og Laus Høybye.

Hvis du gerne vil se Årets Reumert-uddeling i aften, skal du blot klikke HER og kigge med fra kl. 20.00.

 

ÅRETS REUMERT NOMINEREDE 2020

Årets kvindelige hovedrolle:

• Lotte Andersen, Folkekongen, Husets Teater

• Johanne Louise Schmidt, Cyrano de Bergerac og Penthesilea, Det Kongelige Teater

• Sara Viktoria Bjerregaard, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid

 

Årets mandlige hovedrolle:

• Jacob Madsen Kvols, The Rocky Horror Show, Aarhus Teater

• Ulver Skuli Abildgård, Jeppe på Bjerget, Vendsyssel Teater

• Olaf Johannessen og Jens Albinus, Det store stilehæfte, Husets Teater 

 

Årets performer:

Uddeles ikke i år

 

Årets kvindelige ensemblerolle:

• Sicilia Gadborg Høegh, Penthesilea, Det Kongelige Teater

• Jela Natius Abildgaard, 150 meter til i morgen, Teater Nordkraft

• Bodil Jørgensen, Den skaldede frisør, One and Only Musical Teater 

 

Årets mandlige ensemblerolle:

• Kasper Dalsgaard, De hovedløse, Mungo Park 

• Ole Sørensen, Mod til at dræbe, Teatret Møllen 

• Bisse, Helligtrekongersaften, Odense Teater 

 

Årets danser:

• Alexander Bozinoff, Kameliadamen, Det Kongelige Teater

• Kizzy Matiakis, Blixen, Det Kongelige Teater

• Astrid Elbo, Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret

 

Årets sanger:

• Susanne Resmark, Sweeney Todd, Det Kongelige Teater

• Sine Bundgaard, Idomeneo, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company 

• Jens Søndergaard, Eugen Onegin, Den Jyske Opera, La Bohème, CPH Opera Festival og Østre Gasværk Teater, og Rhinguldet, Den Ny Opera 

 

Årets instruktør:

• Egill Pálsson, Fanny og Alexander, Aalborg Teater

• Sargun Oshana, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid 

• Anja Behrens, Ordet, Aarhus Teater 

 

Årets scenedesign:

• Christian Albrechtsen og Mathias Hersland, Lazarus, Aarhus Teater og Det Kongelige Teater 

• Johan Kølkjær, Dark Noon, Fix&Foxy og Østerbro Teater 

• David Gehrt, Ordet, Aarhus Teater 

 

Årets dramatiker:

• Simone Isabel Nørgaard, Jordens Indre, Folketeatret 

• Marie Bjørn, Apokalypse, Teater Momentum

• Anna Bro, Rædsel, AHA Produktion og Teater Grob 

 

Årets forestilling:

• Min geniale veninde 1 + 2, Odense Teater 

• Ordet, Aarhus Teater

• Det store stilehæfte, Husets Teater 

 

Årets børne-/ungdomsforestilling:

• Fra tidernes morgen, Marionetteatret 

• [pAp]-[kAs], Hvid Støj

• Skam3, Aveny-T 

 

Årets musikteater og musical:

• Brøgger, Teater Republique

• Viva Las Vegas, Randers Teater 

• Urinetown, Fredericia Teater 

 

Årets opera:

• Snedronningen, Det Kongelige Teater

• La Bohème, Copenhagen Opera Festival og Østre Gasværk Teater

• Idomeneo, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company 

 

Årets danseforestilling:

• Kammerballetten 2019, Kammerballetten

• Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret

• Leas rum, Pernille Garde Stage Art 

 

Årets performance:

• Det åbne hjerte, SIGNA og Aarhus Festuge

• Champions & Mass Effect, HimHerAndIt og Bora Bora 

• Første parket, Kunstkollektivet Familien 

 

Årets særpris: 

• Room 4.1 Live, Kristján Ingimarsson Company 

• Apokalypse, Teater Momentum

• Dark Noon, Fix&Foxy og Teater Republique

 

Seneste nyt

Læs mere om:

Fra forsiden