Fredag, 11. august 2017 — af Laura Dalgård Hansen

Søren Østergaard modtager dansk cirkuspris

Søren Østergaard
Foto: Jacob Boas Leitisstein
Søren Østergaard blev hædret med den danske cirkuspris. Prisen gives til personer, som er med til at fremme kendskabet til cirkus.

Søren Østergaard har stor succes med Zirkus Nemo, og onsdag fik han også beviset for, at arbejdet i manegen er med til at gøre en forskel.

Søren Østergaard var nemlig den glade modtager af Den Danske Cirkuspris.

Prisen gives til en person, som har gjort en stor indsats for at fremme cirkuskunsten i Danmark.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

- Jeg er meget ydmyg og stolt over at have fået sådan en flot pris, fortæller en glad Søren Østergaard til BILLED-BLADET.

Mere fokus på cirkus

Den flotte hæderspris blev uddelt af kulturminister Mette Bock (LA), og med den følger et maleri af Viggo Salting og et beløb på 10.000 kroner.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig? Klik her og læs hvordan

- Jeg håber, at jeg måske kan være med til at få flere folk til at gå i cirkus, men det synes jeg nu også, at de gamle cirkusser klarer meget godt, siger Søren Østergaard.

Bertel Haarder fik ny pris

Til uddelingen af årets cirkuspriser blev der også fundet en vinder af talentprisen og en prisen til årets bedste nummer.

Derudover blev den nystiftede indsatspris uddelt for første gang.

Den fik tidligere kulturminister Bertel Haarder. Indsatsprisen går til den politiker eller offentlige person, som har gjort en indsats for at fremme cirkus i det forgangne år.

Seneste nyt

Udvalgt til dig

Fra forsiden