12. apr. 2023
Af Karina Didriksen

Bonderøven har jubilæum: Sådan så Frank Erichsen og hustruen ud for 15 år siden

Frank Erichsen
Frank Erichsen
Foto: Mikael Rieck
I år er det 15 år siden, at man for første gang kunne møde Frank Erichsen på skærmen i ”Bonderøven”.

Tilbage i 2008 kunne danskerne for første gang møde den jyske bonde Frank Erichsen i DR-programmet ”Bonderøven”.

Han var 24 år gammel, da han fik sin debut på tv, og i år kan det populære program fejre 15-års jubilæum.

”Bonderøven” fik oprindeligt premiere på DR2, men det blev flyttet til DR1 i 2011 på grund af den store succes, og i dag har programmet skiftet navn til ”Frank & Kastaniegaarden”.

Fra kæreste til hustru

Da Frank Erichsen tonede frem på skærmen for 15 år siden, var det sammen med kæresten Theresa Maria Jessing.

Abonnement på BILLED-BLADET

Parret boede sammen på Kastaniegaarden på Djursland, og man fulgte dem på deres vej mod at blive selvforsynende.

Her ses det unge par Frank og Theresa tilbage i 2008, hvor de fik deres tv-debut.

Frank Erichsen og Theresa i 2008. 
Frank Erichsen og Theresa i 2008.
Foto: Martin Høien

To børn sammen

I 2008 blev Frank og Theresa forældre for første gang til sønnen Johan, og i 2010 blev datteren Alma født. To år senere blev parret gift.

I dag er Frank Erichsen 39 år gammel, og han har indtil videre lavet over 20 sæsoner fra Kastaniegaarden.

https://imgix.billedbladet.dk/2023-04-12/dr-michael-hvilhoj.jpg
Foto: Michael Hvilhøj/DR

Onsdag den 12. april vender han og familien tilbage på skærmen i en helt ny sæson. ”Frank & Kastaniegaarden” har premiere på DR1 kl. 20.00.

Mere om: