
Det var hendes mors store ønske, men Ulla Henningsen ved ikke, om hun selv har lyst til det

Ulla Henningsen har fået sit store tv-comeback med rollen som Martha i DR-serien ”Generationer”.
Den 74-årige skuespiller har en lang karriere bag sig, men selv om hun er kommet op i årene, så er hun slet ikke klar til at lægge karrieren på hylden.
Ulla Henningsen håber, at hun har mange gode år i sig endnu, og det ligger til kvinderne i familien at få et langt liv.
Hun er datter af juristen Carl Henning Henningsen og boghandler Anna Lise Christensen.

- Min mor var 30 år ældre end mig, og hun blev 97. Hun ville gerne have været 100 år, men det er jeg ikke sikker på, at jeg ville have lyst til, siger en hudløst ærlig Ulla Henningsen til BILLED-BLADET og tilføjer med et smil:
- Det kommer an på mange ting. Jeg er egentligt lettet over, at det meste af mit liv er veloverstået.

Ulla Henningsen føler, at hun er et godt sted i livet og er ikke bange for at gå alderdommen i møde.
- Jeg har det fint med at blive ældre. Jeg vil ikke sige, at jeg er stolt af det, men jeg er glad for min alder og mine rynker. Det har jeg ikke noget imod, konstaterer ”Generationer”-stjernen og tilføjer:
- Men jeg vil selvfølgelig gerne bevare mine fulde fem, så det håber jeg på.

I DR-serien ”Generationer” spiller hun den 87-årige enkefrue Martha.

