28. jun. 2025
Af Majken Munk

DR afslører nyt quizprogram: Her er den kendte vært

Cecilie Nielsen
Cecilie Nielsen
Foto: Philip Engsig/ DR
I efteråret har DR premiere på et spritnyt quizprogram, som har en kendt og ikke mindst kompetent vært i spidsen.

Selv om den mere stille sommer er på vej, vælter DR i gode nyheder.

Se vores abonnement på BILLED-BLADET

De kommer blandt andet fra deres nye programkatalog, der lister de kommende nye programmer og dets premieredatoer for det næste halve år op.

Ét af dem er et spritnyt quizprogram.

Programmet har titlen ”Jagten på Danmarkshistorien”, og det er lige, hvad deltagerne skal.

For der bliver quizzet i Danmarkshistorien, og det gør de ved at løse opgaver og knække koder på rigtige historiske lokationer.

I hvert afsnit er det to hold kendte, der dyster mod hinanden om at være de bedste til at omsætte viden til løsninger.

Den, der skal styre løjerne, er en kompetent kvinde.

Der er nemlig tale om Cecilie Nielsen, som er dansk historiker. Derudover er hun DR’s Historie- og kongehuskorrespondent.

Det er ofte hende, der bruges i panelet, når DR dækker store kongelige begivenheder.

Cecilie Nielsen har tidligere været i front for andre DR-programmer blandt andet ”Dronningeriget”, ”Guld i købstæderne” og ”Gåden om Thyra”.

Hun har også selv deltaget i DR-programmet ”Historiequizzen”, der havde Adrian Lloyd Hughes som vært.

Nu står hun altså selv i spidsen for en quiz, der får premiere den 27. oktober på DR1 og DRTV.

Mere om: