Annonce
29. mar. 2025

Dejlig nyhed: Krøniken vender tilbage på DR

Anne Louise Hassing som Ida i "Krøniken". 
Anne Louise Hassing som Ida i "Krøniken".
Foto: Mike Kollöffel/DR
Annonce
På DR's 100-års fødselsdag genudsendes en af deres mest populære tv-serier, nemlig "Krøniken".

1. april er det præcis 100 år siden, at DR ’blev født’, og den runde fødselsdag fejres på forskellig vis i disse uger.

På tirsdag er det den 1. april, og netop her vender en af DR’s største succeser tilbage på sendefladen. ”Krøniken”, der er en af de mest populære serier på platformen Gensyn, vender nemlig tilbage på tv – helt præcis på DR2, hvor serien genudsendes mange hverdagsaftener omkring klokken 18 i de kommende uger.

”Krøniken” havde premiere tilbage i 2004, og der blev lavet 22 afsnit, som handlede om perioden fra 1949-1973.

De bærende karakterer blev spillet af Anne Louise Hassing, Ken Vedsegaard, Anders W. Berthelsen, Maibritt Saerens og Waage Sandø.

Spar op til 50% på BILLED-BLADET

Serien er skrevet af Stig Thorsboe og Hanna Lundblad, der nogle år senere fik kæmpe med succes med ”Badehotellet”.

Serien endte med at blive nomineret til Emmy, og hvis man trænger til at se eller gense "Krøniken", har man nu chancen endnu en gang.

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.