Torsdag, 22. august 2013 — af af Anne Romanelli, tjekTV.dk, Aller Media

Tandbørste-vært afvist: Ikke moden nok til X Factor

Christina Bjørn afvist som vært til X Factor
Christina Bjørn blev afvist som vært til "X Factor 2013".
Foto: Hanne Juul/BILLED-BLADET
Christina Bjørn fik afslag på sin ansøgning om jobbet som ny ”X Factor-vært”, fordi hun ikke var moden nok.

I fredags blev det offentliggjort, at det bliver arkitekten Eva Harlou fra DR-programmet ”Danmarks skønneste hjem”, der skal være vært på den kommende udgave af ”X Factor”.

Med i ansøgerfeltet var også Christina Bjørn, der fik sin skærmdebut i den nye version af ”Husk lige Tandbørsten”, men hun måtte altså vige pladsen for Eva Harlou.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Forklaringen? Den 29-årige Christina Bjørn var tilsyneladende ikke moden nok.

- Jeg fik afslag i fredags og fik at vide, at man gerne ville have en mere moden vært. Jeg havde ellers sat mig op til jobbet, for man bliver nødt til at have selvtilliden i orden i denne branche og tro på det. Så jeg skulle lige sunde mig, siger Christina Bjørn til BILLED-BLADET.

Christina Bjørn er til dagligt P3-vært.

Seneste nyt

Udvalgt til dig

Fra forsiden