
Ejer otte lejligheder og en Frederiksberg-villa: Så mange millioner er Gustav Salinas god for

For tiden danser Gustav Salinas rundt på dansegulvet i ”Vild med dans” sammen med partneren Karina Frimodt.
TV 2-programmet er langt fra det eneste tv, han har lavet.

For Gustav Salinas har medvirket i et hav af realityprogrammer heriblandt ”Divaer i junglen” og ”For lækker til love” for blot at nævne et par enkelte.
Det var blandt andet startskuddet til, at han nu er god for millioner, skriver TV 2.
For da Gustav Salinas virkelig var på sit ypperste i reality tv’ets verden, tjente han mere end statsministeren, fortæller han.
Selv om han levede et ekstravagant liv, sørgede han også for at lægge penge til side, som han, da han var 20, kunne købe sin første lejlighed for.
Lejligheden på Nørrebro endte han med at sælge til mere end det dobbelte, og han købte en ny lejlighed for profitten. Siden købte han endnu en lejlighed, og sådan fortsatte det.
I dag ejer Gustav Salinas otte lejligheder og et sommerhus.
For nylig har han købt et 200 kvadratmeter stort hus på Frederiksberg, som han er ved at renovere.
Boligerne, han ejer, har en anslået værdi på 60 millioner kroner.
Han drømmer om at øge værdien, fordi han ser det som et symbol for håb.
- Men jeg vil gerne have boliger for 100 millioner. Det er ikke, fordi jeg tror, jeg bliver lykkeligere, for du kan ikke mærke forskel på, om du har syv eller otte boliger, fortæller han til TV 2 og fortsætter:
- Men jeg kan godt lide ideen om, at selvom du var en knægt, der havde alle mulige vanskeligheder, så har du opnået noget, som mange drømmer om. Det giver håb.
