
De tabte deres drøm på gulvet: Nu er der håb for at få præmien alligevel

De sled og slæbte i flere uger.
Parrene skulle både have styr på at lægge klinker, recycle møbler og skabe en hjemlig atmosfære.
I "Nybyggerne" indrettede fire par deres drømmehus, men kun ét enkelt par kunne vinde præmien på 2,5 millioner.
Maise og Simon fra grønt hus løb med sejren og drømmehuset, og det var tydeligt, at de havde mange følelser involveret.
Her kort efter finalen er det dog også blevet tydeligt, at flere af de andre par heller ikke kan undvære de huse, som de har lagt blod, sved og tårer i.
Konkurrenterne Matias og Rasmus mangler nemlig kun en sidste godkendelse fra bank og advokat, før de kan kalde sig ejere af deres "røde hus".

Selvom husene egentlig siges at koste 2,5 millioner kroner, ser det ud til, at det farverige par kan få lov til at erhverve det fine hus for 1,8 millioner kroner ifølge Ekstra Bladet.
Parret fortæller, at hverken TV 2 eller produktionsselskabet bag "Nybyggerne" har noget som helst at sige i forbindelse med handlen.
Velkendte naboer
Det ser dog ud til, at parrene fra grønt og rødt hus ikke umiddelbart kommer til at bo alene på vejen – endnu et par har nemlig planer om at købe det hus, som de indrettede.
Freja og Vino havde nemlig allerede planer om at flytte hjem til hjembyen Holstebro inden programmet. Da muligheden for at indrette og vinde et hus i "Nybyggerne" bød sig, var de derfor ikke sene til at springe til.

Da de ikke vandt huset, blev de utrolig kede af det, men ser nu muligheden for at erhverve det alligevel.
– Vi kan jo simpelthen ikke undvære gult hus i vores liv, så vi har besluttet os for at byde på det, og så må vi se, hvad der sker. Jeg er stadig studerende, så det skal blive spændende, om vi kan få lov, siger Freja i en story på Instagram.
Parret har allerede opsagt deres lejlighed, fordi de har et så brændende ønske om at flytte tilbage til Holstebro. Om det bliver i gult hus eller et andet sted, bliver spændende at følge med i.