Tirsdag, 7. juli 2020 — af Niels Burgos

Kan du huske hende fra Den blå Lagune? Sådan ser Brooke Shields ud i dag

Brooke Shields, Christopher Atkins
Brooke Shields, Christopher Atkins
Foto: Mega
Hun var op gennem 80'erne en af verdens mest berømte teenagere. I dag er hun 55 og selv mor til to piger.

Brooke Shields var blot 15 år, da hun fik sit internationale gennembrud i teenage-klassikeren "Den Blå Lagune" i 1980 - sammen med blonde Christopher Atkins. Men faktisk havde hun arbejdet som topmodel og skuespiller i flere år før "Den Blå Lagune". Hun var også kendt internationalt, fordi hun som teenager havde et tæt venskab med selveste Michael Jackson.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Gift to gange

I 1983 var det dog slut. Den højt begavede Brooke Shields begyndte at studere på det ansete Princeton Universitet - hvor hun tog en bachelor-grad i romanske sprog. Men livet som akademiker var dog ikke lige det, Brooke drømte om - så siden 1990 har hun arbejdet som skuespiller i en lang række produktioner på film og tv.

Hun har været gift to gange - første gang med tennisstjernen Andre Agassi fra 1997-1999 - og med sin nuværende ægtemand Chris Henchy fra 2001. Sammen har parret to døtre, Rowan, 16, og Grier, 13.

Brooke Shields med sin mand, Chris, og døtrene Rowan og Grier
Foto: Mega

Selv om hun i dag er en voksen kvinde og mor til to, betyder kroppen stadig meget for hende. - Jeg har aldrig været en spinkel pige. Jeg har kraftige knogler og mande-hænder, siger hun til People. Men jeg træner stadig meget for at holde formen, siger Brooke, der også det meste af sit liv har været en svoren veganer.

Seneste nyt

Udvalgt til dig

Fra forsiden