Fint skal det være-skuespilleren Clive Swift er død

Clive Swift og Patricia Routledge er hr. og fru Bucket i "Fint skal det være" i 1991.
Den britiske skuespiller Clive Swift er død.
Det skriver flere medier, deriblandt BBC og avisen Mirror.
Clive Swift blev 82 år og var internationalt kendt for rollen som den hysteriske fru Hyacinths bedre halvdel Richard Bucket i TV-serien "Keeping Up Appearances", der på dansk fik titlen "Fint skal det være".
Vises i mange lande
Ifølge Mirror var komedieserien "Fint skal det være" en af BBC's allerstørste eksportsucceser, som foruden Danmark blev sendt i lande som Australien og Nigeria.
Den succes mærkede Clive Swift også.
Skuespilleren arbejdede i Royal Shakespeare Company, inden han fik rollen som den underkuede Richard overfor Patricia Routledge, der spillede den dominerende Hyacinth.
- Jeg kunne gå på gaden uden at blive genkendt, men alt det ændrede sig med "Fint skal det være", har Clive Swift fortalt til Mirror, hvor han også tilføjede, at på grund af TV-seriens internationale succes blev han sikret en god pension.
Clive Swifts agent oplyser til BBC, at skuespilleren efter kort tids sygdom sov stille ind i sit hjem omgivet af familien.
Han fik tre børn med sin ekskone forfatteren Margaret Drabble.
Seneste nyt

Dennis Ritter om tiden efter Chris Ankers død: ...

Sødt øjeblik: Prinsesse Isabella sørgede for at ...

Kronprins Frederik deler billede fra tour-bilen: Sender ...

Vejrvært Sara Maria Franch-Mærkedahl: Her er hendes ...

Prins Gustav og prinsesse Carina: Det her er en ...
