
Truet med pistol under Først til verdens ende: Derfor bliver episoden ikke vist

De tre sidste par kæmper en hård kamp om at komme først til slutdestinationen i "Først til verdens ende", men undervejs udvikler det sig meget alvorligt for vennerne Rand og Mohammed.
Mohammed forsøger, som man ofte ser det i programmet, at skaffe de to venner et lift, men pludselig kommer en mand løbende og råber, hvorefter manden trækker en pistol.

Pistolen bliver peget lige i panden på Mohammed, der med armene over hovedet går væk fra manden.
Mohammed fortæller til TV 2, at han stadig bliver rørt, når han taler om episoden i Louisville, men seerne får ikke den voldsomme episode at se.
Til TV 2 fortæller direktør i produktionsselskabet Strong Productions, Sune Roland, hvorfor scenen ikke er med i programmet.
- Det var en del frem og tilbage omkring, hvorvidt den skulle med, men vi var bange for, at det blev for stor en fortælling lige op til finalen. På den anden side er det jo heller ikke noget, vi vil skjule, fortæller han.
Du kan læse mere om episoden og om Mohammed og Rands oplevelser i USA, i TV 2's artikel her.
