15. aug. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Lars Ranthe tager hustruen med: Christine har altid drømt om det

Lars Ranthe 
Lars Ranthe
Foto: Gregers Overvad
I næste uge rejser Lars Ranthe til Kenya for et godt formål, og han har hustruen Christine Albeck Børge med sig.

Lars Ranthe er kendt fra et væld af film og tv-serier, og i den kommende film-sæson kan man atter opleve skuespilleren.

Han spiller med i både ”Rejseholdet: Det første mord” samt ”Vores løfte”, der begge er en del af Biografklub Danmark i den kommende sæson. Derfor var Lars Ranthe også med, da netop Biografklub Danmark torsdag kunne fejre 30-års jubilæum samt en helt ny filmsæson.

- Jeg er slightly underdressed. Jeg har bare gået en lang tur, sagde Lars Ranthe, der ankom til den pink løber i shorts, t-shirt og sneakers. I hånden havde han desuden en pose fra apoteket, men det var der en forklaring på.

- Jeg skal til Kenya om en uge og lave noget for PlanBørnefonden. Jeg har været ambassadør for dem en del år, og vi har lavet nogle kampagner. Det har givet supermeget mening. De havde lyst til, at vi skulle ned og se på nogle af de projekter, der primært handler om at få unge piger i uddannelse og arbejde, så de ikke starter med at blive gravide, når de er 14. Jeg er glad for at støtte det projekt, og jeg håber, vi kan lave en sober fortælling. Nu må vi se, hvad jeg kan hjælpe med, sagde Lars Ranthe.

Abonnement på BILLED-BLADET

På rejsen har han selskab af sin hustru, Christine Albeck Børge, der også er skuespiller.

- Hun har altid drømt om at komme til Afrika, og så kunne vi slå to fluer med et smæk. Vi skal lige se Karen Blixens hus, men ellers skal vi primært være ude i landsbyerne og i slumkvartererne i Nairobi, sagde Lars Ranthe videre om den forestående rejse.

Opgave: Robert prisen 2023Dato: 0402 2023Kunde: Aller foto og VideoBlad:se og hør  Billed bladetJournalist: Laura Dalgaard Tanja Larsen
Christine Albeck Børge og Lars Ranthe
Foto: Birger Storm

Gæster til Biografklub Danmarks 30-års jubilæum

Mere om: