
På få måneder har Jakob Kjeldbjerg tilsyneladende skiftet mening: Kan være sket om et år

Det vrimlede med stjerner, da Falkonersalen for et par uger siden dannede ramme om årets Reality Awards. En af aftenens største stjerner var Jakob Kjeldbjerg, der i årevis har stået i spidsen for ”Robinson Ekspeditionen”. Den populære tv-vært måtte undervejs en tur på scenen, fordi han vandt æresprisen.
Datteren Sophia var med på den store aften.

Datter flytter til Danmark
- Hun har sagt: ”Daddy, du giver den bare gas”. Vi bor på Phoenix sammen i Bredgade. Hun følger mig hjem, så alt er godt, sagde Jakob Kjeldbjerg om planerne for aftenen.
Sammen med sin hustru, Christine, og døtrene Sophia og Maria har han i 20 år boet i Sydfrankrig, men det er ikke sikkert, det fortsætter sådan.
I september sagde Jakob Kjeldbjerg klart nej på spørgsmålet om, hvorvidt familien planlægger at flytte tilbage til Danmark, nu hvor begge døtre var fløjet fra reden.
– Det er bare vores hjem, og det betyder så meget for os. Min kone er englænder, så hjem for os er der – det er det, vi har skabt. Et godt bud er, at jeg bliver i det sydfranske, sagde Jakob Kjeldbjerg.

Men til Reality Awards var han knap så skråsikker.
- Sophia er på vej til at flytte til Danmark. Jeg synes, det er skønt. Gennem gode venner har vi mulighed for, at hun kan bo i København, fortalte han og afviste ikke, at han og hustruen kunne finde på at gøre det samme.
- Det ved jeg sgu ikke. Den yngste datter er i London. Det kan være om et år, jeg står her og siger, vi også er flyttet til Danmark, sagde han om planerne.


