29. dec. 2011
Af Jon Bloch Skipper / Redigeret af Christinna Braun

Bor kronprinsesse Victoria og Daniel på kongeslottet i Stockholm?

Kronprinsesse Victoria og prins Daniel.
Kronprinsesse Victoria og prins Daniel.
Foto: Hanne Juul
Min kone og jeg har lige været i Stockholm, hvor vi så kongeslottet. Vi ved, at Carl Gustaf og Silvia bor dér, men gør Victoria og Daniel også det? Venlig hilsen B. Jensen

Kære B. Jensen!

Victoria og Daniel bor på Haga Slot i Solna ved Stockholm. Det oprindelige naturområde Haga blev i 1771 købt af Gustaf III, der omdannede det til den store, engelskinspirerede Hagapark, der i dag rummer en række af Sveriges mest kendte bygninger og seværdigheder.

Det nuværende Haga Slot blev opført af arkitekten Carl Christoffer Gjörwell i årene 1802-05 på foranledning af Gustav IV Adolf. Det har i tidens løb været anvendt som helårsbolig eller sommerhus for flere medlemmer af Bernadotte-slægten.

Det var bl.a. her, at Victorias far, Carl XVI Gustaf, blev født i april 1946. Slottet stod ubeboet hen igennem en årrække, og i 1966 overdrog Gustaf VI Adolf det til staten, der brugte det som bolig til officielle gæster fra udlandet. I 2009 forærede staten slottet i bryllupsgave til kronprinsesseparret, og Victoria og Daniel tog det i brug i efteråret 2010.

Mange hilsner
Jon Bloch Skipper

Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!

Spørgsmål og svar har tidligere været bragt i BILLED-BLADET.
Historiker og royalekspert Jon Bloch Skipper er forfatter til flere bøger om og med de kongelige, herunder "Tre søstre: samtaler mellem dronning Margrethe, prinsesse Benedikte og dronning Anne-Marie" (2008).


Mere om: