
Dronning Margrethe rejser ikke til Rom alene: Denne person følges hun med

Den 24. oktober rejser dronning Margrethe sydpå i anledning af 10-års jubilæet for Dronning Margrethes Romerske Pris.
Majestæten skal til Rom, hvor hun deltager i prisuddelingen på Det Danske Institut for Videnskab og Kunst, mens hun dagen efter har et program med fokus på arkæologi, kunsthistorie og arkitektur.
Det afslører kongehuset, som netop har offentliggjort hele programmet for turen.
Kongehuset oplyser desuden, at dronningen får selskab af kulturminister Jakob Engel-Schmidt på rejsen til Italien. Han deltager også i prisuddelingen, ligesom han samtidig er med til programpunkterne den 25. oktober.

Her skal de blandt andet besøge byen Tivoli, hvor de skal spise frokost og besøge en villa fra 1500-tallet. Senere på dagen skal de til middag i den danske ambassadørs residens, hvor Danmarks ambassadør til Italien Peter Taksøe-Jensen er vært.


