
Dronning Margrethes private gæst: Hun holder ferie med de kongelige på Graasten Slot

I disse dage nyder dronning Margrethe sommeren i de naturskønne omgivelser på Graasten Slot. Og hun er i godt selskab.
Fredag kunne man se på kongehusets Instagram, at den 85-årige dronning var omgivet af sine to søstre, og nu viser det sig, at flere familiemedlemmer – og en nær veninde, holder sommerferie på slottet.
Det stod klart under søndagens ringrideroptog, hvor dronning Margrethes niece og hendes mand, prinsesse Alexandra og grev Michael, dukkede op. Men mere overraskende var det, at dronningens nære veninde Dorte Foss har sluttet sig til den kongelige familie.

Dorte Foss og dronning Margrethes venskab begyndte for mere en 40 år siden, da de mødte hinanden under et middagsselskab. Her talte de om deres kærlighed til kunsten, og det resulterede i, at de begyndte at male sammen hver torsdag – en fast aftale, der blev holdt. Det har Dorte Foss tidligere fortalt i et interview til BILLED-BLADET.
Under ringrideroptoget havde dronning Margrethe og prinsesse Benedikte taget plads på stole foran porten. Ved siden af stod dronningens gode veninde sammen med prinsesse Alexandra og grev Michael, hvis mor også er en nær veninde af Dorte Foss.

Det er sjældent, at vi ser en af dronningens veninder have en så prominent plads ved siden af den kongelige familie til et officielt arrangementer. Og endda et som ringrideroptoget, hvor det hovedsageligt er kongefamilien og deres nærmeste familiemedlemmer, som deltager.

