
Endnu en til samlingen: Dronning Mary er helt vild med dette hattemærke

Dronning Mary har altid været kendt for sin elegante og gennemtænkte stil, og hendes valg af hovedbeklædning er ingen undtagelse.
Over sensommeren har hun især vist sig i hatte fra et australsk mærke, og de passer da også perfekt til hendes behov for både stil og funktionalitet.

Da hun onsdag afsluttede sejlsæsonen for Kongeskibet Dannebrog gik hun i land med en hat på hovedet, der ifølge UFO No More er ny og fra det australske brand Canopy Bay by Deborah Hutton.

I det hele taget har hatte fra det australske mærke været rigt repræsenteret i Marys sensommergarderobe. Således havde hun to hatte med fra Canopy Bay by Deborah Hutton på sommertogt.


De flotte hatte, som er håndlavede i Australien, er dog ikke en ny "dille" i dronningens garderobe. Tilbage i 2022 havde hun en australsk hat med i kufferten, da hun besøgte Bangladesh.

