
Grev Nikolai er ikke den første: Disse kongelige har også medvirket i film og serier

De seneste år har vi flere gange set grev Nikolai som model, men nu har prins Joachim og grevinde Alexandras ældste søn kastet sig ud i noget helt nyt.
Næste år får han således sin debut som skuespiller, når han medvirker i thrilleren "Doktor Glas".

Selvom han kun har en mindre rolle i filmen, bliver det alligevel spændende at se ham i aktion som skuespiller.

Men som du kan se herunder er han langt fra den første kongelige, der prøver kræfter med film og serier.
Prinsesse Josephine
Sidste år i december overraskede prinsesse Josephine alt og alle, da hun pludselig tonede frem i DR-julekalenderen "Tidsrejsen 2".
Inden da havde hun medvirket i flere teaterforestillinger, men det var første gang, vi fik hende at se i fjernsynet - og så endda i en julekalender.

Kong Frederik og dronning Marys yngste datter spillede rollen som Kate, der medvirkede i et par afsnit og havde en håndfuld replikker.

Dronning Margrethe
Det næste navn på listen er grev Nikolai og prinsesse Josephines farmor.
Dronning Margrethe har nemlig også medvirket i en film. Ganske vist i en noget mindre rolle.
Her skal vi tilbage til 2009, hvor filmen ”De vilde svaner” kom ud. Dronning Margrethe stod bag scenografien og kostumerne til filmen, men hun havde også en lille statistrolle.
I scenen hvor prinsesse Elisa skal henrettes, står Dronning Margrethe klædt til uigenkendelighed blandt den øvrige hujende pøbel, der er dukket op for at være vidne til henrettelsen.

Hertuginde Meghan Markle
Prins Harrys hustru skiller sig en del ud fra denne liste, da hun er den eneste kongelige, som startede som skuespiller og efterfølgende blev en del af den kongelige familie.
For da prinsen mødte Meghan Markle var hun godt i gang med sin skuespillerkarriere. Hun var en fast del af tv-serien ”Suits”, hvor hun spillede rollen som Rachel Zane.

Derudover talte hendes cv også en mindre rolle i Hollywood-filmen ”Horribles Bosses” samt en lang række film og serier.
De seneste år har hun dog lagt skuespillet på hylden.
Theodora de Gréce
Dronning Anne-Maries yngste datter, Theodora de Gréce (tidligere prinsesse Theodora), har under kunstnernavnet Theodora Greece medvirket i flere film og serier.
Hun er dog allermest kendt for sin rolle som Alison Montgomery i sæbeoperaen ”Glamour”.

Her står hun krediteret for at have medvirket i intet mindre end 88 afsnit af den populære sæbeopera.
Achileas de Gréce
25-årige Achileas, der er et af dronning Anne-Maries børnebørn, har ligesom Theodora også været en del af sæbeoperaen ”Glamour”.

Han medvirkede således i fem afsnit som karakteren Simon fra 2017 til 2019.
I 2023 kunne man så opleve ham i en mindre rolle i Hollywood-filmen ”No Hard Feelings”, der havde superstjernen Jennifer Lawrence i hovedrollen.
Sarah Ferguson
Den tidligere hertuginde, der har været gift med Andrew Mountbatten Windsor, spillede i 1990’erne med i en af verdens mest populære tv-serier.

Hun havde således en ganske kort optræden som sig selv i tv-serien ”Friends”.
Afsnittet foregår i London, hvor Ross skal giftes med Emily. Inden brylluppet tager Joey på sightseeing i London, og her støder han undervejs på Sarah Ferguson, der roser hans hat.

Prinsesse Beatrice
Sarah Fergusons datter, prinsesse Beatrice, kan også prale af at have medvirket i en fiktionsproduktion.
I ”The Young Victoria” fra 2009, der har stjerneskuespilleren Emily Blunt i hovedrollen, ses hun som en af dronning Victorias hofdamer.
Det er ganske pudsigt, da prinsessen jo nedstammer fra netop dronning Victoria i virkeligheden.
