Har unik privat forbindelse til dronning Margrethe: Det her betød så meget for os begge

Greve Michael Bernadotte af Wisborg, 81, er ofte blevet kaldt dronning Margrethes ”hemmelige” fætter, fordi han ikke ses så ofte i offentligheden eller giver interview.
Helt unikt, så er han ikke bare et nært familiemedlem til dronningen, men også fætter til Sveriges kong Carl Gustaf.
Således er hans far, den kendte designer Sigvard Bernadotte (1907-2002), bror til både dronning Margrethes mor, dronning Ingrid, og kong Carl Gustafs far, arveprins Gustav Adolf af Sverige.
Bor i Tyskland
Selv er Michael Bernadotte svensk af nationalitet, opvokset i Danmark og bor i dag i Tyskland.
BILLED-BLADET har mødt greven i København til en eksklusiv snak om sin kongelige familie i Sverige og Danmark, passionen for arkitektur og sit forhold til sin far Sigvard Bernadotte.

I interviewet fortæller han blandt andet begejstret om dengang, han sammen med sine kusiner, daværende prinsesse Margrethe og prinsesse Christina af Sverige i 1965 blev inviteret af deres bedstefar Sveriges kong Gustav 6. Adolf til Italien.
– Min farfar var lige blevet enkemand for anden gang, og jeg gætter på, at det var dronning Ingrid, som kom på idéen, at han skulle invitere os med. I dag er jeg enormt taknemmelig for det. Det var spændende og morsomt, en kunstimpuls for livet. Så vi fløj til Milano fra København i september og kørte i bil til halvøen Sirmione ved Gardasøen. Det var så vores opholdstation, hvorfra vi tog på udflugter. Det morsomme er, at når jeg mødes med dronning Margrethe, er det altid et fællesemne. Fordi den rejse betød så meget for os begge, fortæller Michael Bernadotte.

Nyd det store interview med Michael Bernadotte i det nye nummer af BILLED-BLADET