24. nov. 2021
Af Marianne Singer

Julestemning på slottet? Her er dronningens sjove svar

Dronning Margrethe havde et herligt svar klar, da BILLED-BLADET spurgte, om hun var ved at komme i julestemning.

Humøret var helt i top, da dronning Margrethe onsdag mødte pressen i forbindelse med den kommende repremiere på H. C. Andersens eventyrlige juleballet "Snedronningen" den 1. december i Tivolis Koncertsal.

Ved sin side havde dronning Margrethe, der står bag kostumer og scenografien i forestillingen, den danske musikerstjerne Oh Land, koreograf Yuri Possokhov samt balletchef Peter Bo Bendixen.

Undervejs spurgte BILLED-BLADET blandt andet majestæten om hun var kommet i julestemning under arbejdet med juleballetten.

Hør hendes skarpe og sjove svar i videoen i toppen af artiklen

Begejstret dronning

Under pressemødet overværede dronning Margrethe også begejstret en underholdende scene fra forestillingen, som du kan se i videoen.

Det er er 20 år siden, at dronningen første gang gik ind i rollen som scenograf og kostumier på en Tivoli-forestilling, og siden da er det blevet til i alt otte forestillinger med i alt 19 genopsætninger og "Snedronningen" som nummer 20.

Mere om: