
Lille ændring er opsigtsvækkende: Kongefamilien på privat udenlandstur?

Torsdag d. 29. maj har kongehuset opdateret den kongelige kalender, og her kan man læse en lille ændring fra hvordan kalenderen så ud i går.
Nu fremgår det, at det er dronning Margrethe, der er rigsforstander de kommende fire dage.
Det tyder på, at kong Frederik, dronning Mary og kronprins Christian er ude af landet. Der indsættes nemlig kun en anden i kong Frederiks sted i tilfælde af, at han er ude at Danmark eller hvis han er sygemeldt.
Og mon ikke de så har familiens tre yngste, prinsesse Isabella, prins Vincent og prinsesse Josephine med sig?
Er kongen ude af landet har det oftest været kronprins Christian, der var regent - også i den tid han var værnepligtig ved Gardehusarregimentet i Slagelse. Og dronning Mary er ligeledes trådt ind som vikar for sin mand og har været rigsforstander.

Men de torsdag til og med søndag i denne uge er det altså dronning Margrethe, der fungerer som rigsforstander.
Kongefamilien har flere steder de nyder at opholde sig i udlandet - særligt kendt er det, at de er glade for at stå på ski i Verbier i Schweiz, men da det er lidt uden for skisæson, er det måske ikke her de har rettet blikket.
Om familien skal fejre kronprins Christian, mens ingen af dem er fungerende statsoverhoved, kunne godt tænkes. I går, onsdag d- 28. maj, afsluttede han nemlig sin værnepligt og kan nu gå sommeren i møde som gardehusar.

