Annonce
3. feb. 2026
Af: Laura Dalgård Hansen

Rasmus Lauge truede dronningen med champagne: Mary skyndte sig væk

Rasmus Lauge fik øjenkontakt med dronning Mary, der skyndte sig væk, idet han skulle til at poppe champagnen.
Annonce
Dronning Mary skyndte sig væk fra håndboldherrerne efter medaljeceremonien, for hun fik kontakt med Rasmus Lauge, der var klar til at overdænge hele holdet med champagne.

Den 1. februar endte med at blive en stor dag for de danske håndboldherrer, og mon ikke også dronning Mary længe vil huske den magiske aften i Boxen, hvor Danmark vandt EM-guld.

Efter sejren var dronningen nede på banen for at overrække guldmedaljer til spillerne, og efterfølgende stillede hun også op til officielt foto side om side med anfører Magnus Saugstrup og EM-pokalen.

Dernæst fik hun øjenkontakt med Rasmus Lauge, og den reaktion, dronning Mary har derefter, kan vist bedst tolkes som ”åh nej, lad mig se at komme væk”. I hvert fald skyndte hun sig at småløbe derfra, kan man se på tv-billederne.

Årsagen er, at Rasmus Lauge har en stor champagneflaske i favnen, hvis indhold han er klar til at sprøjte ud over holdkammeraterne. På billederne derfra kan man se, at han med et glimt i øjet nærmest ’truer’ dronning Mary med at åbne den, mens hun står lige foran ham.

Hun skynder sig væk med et smil, før boblerne flyder i stride strømme.

Se det sjove øjeblik mellem dronningen og Rasmus Lauge i galleriet herover.

Guldmedaljen blev fejret med champagnebad.
Guldmedaljen blev fejret med champagnebad.
Foto: Kaspar Wenstrup
Abonnement på BILLED-BLADET

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.