Vejret driller i Aarhus: Dronning Margrethe og prinsesse Benedikte tacklede regnen på den herligste måde

Dronning Margrethe har sammen med prinsesse Benedikte været til gudstjeneste i Aarhus Domkirke her til formiddag, og dronningen og prinsessen kunne opleve kongelige konfessionarius Henrik-Wigh Poulsen stå for det kirkelige.
Efter den næsten halvanden time skønne og lange Højmesse var det en veloplagt dronning Margrethe, der sammen med sin yngre søster trådte ud af domkirken.

Dejlig 1. juledag i Aarhus: Storsmilende dronning Margrethe i godt selskab i domkirken
Dronning Margrethe smilede i regnen
Da Majestæten og prinsesse Benedikte kom ud, regnede det en smule, og det kan måske for nogle lægge en dæmper på det gode humør.

Sådan var det ikke for dronningen og prinsesse Benedikte, der tacklede regnvejret i Aarhus med et smil, før de kørte til Marselisborg Slot.

Denne detalje ved julemiddagen går dronning Margrethe meget højt op i: Der er kun én!
I videoen herunder kan du se dronningen og prinsesse Benedikte forlade Aarhus Domkirke: