Se programmet for prins William og hertuginde Catherines Canada-tur
I sommer blev det offentliggjort, at prins William og hertuginde Catherine skal besøge Canada.
Det var også her, at de var på det første officielle opgaver sammen som nygifte, og det britiske kongehus har nu offentliggjort detaljer om parrets aktuelle tur.
SE BILLEDERNE: Hertuginde Catherines stil i New Zealand og Australien
Den 24. september tager prins William og hertuginde Catherine til Canada, og det første stop bliver byen Victoria i British Columbia.
SE VIDEOEN: Hertuginde Catherine hepper på OL-deltagere
Parret skal møde premierministeren
Ifølge det britiske hofs hjemmeside vil parret derefter rejse tre dage igennem British Columbia, og siden tager de videre til Yukon Territory og hovedstaden Whitehorse.
Ifølge oplysninger fra forskellige medier skal prins William og hertuginde Catherine her møde premiereminister Justin Trudeau og hans hustru Sophie.
Prinsesse Charlotte skal måske med
Derefter går turen tilbage til British Columbia, og parret vil her slappe af indtil den 1. oktober, hvor de igen vender tilbage til England.
Prins George og prinsesse Charlotte er også inviteret med på rejsen, men der er ingen oplysninger om, hvorvidt de vil følge deres far og mor over Atlanterhavet.
Programmet for rejsen
24. september: Victoria, British Columbia
25. september: Vancouver, British Columbia
26. september: Bella Bella and Great Bear Rainforest, British Columbia
27. september: Kelowna, British Columbia and Whitehorse, Yukon
28. september: Whitehorse and Carcross, Yukon
29. september: Victoria, British Columbia
30. september: Haida Gwaii, British Columbia
1. oktober: Victoria, British Columbia