
Diana Spencer brød sammen i gråd, og så sagde fyrstinde Grace dette til hende på toilettet

Det var en overvældet og presset 19-årig Diana Spencer, der på sin første officielle opgave efter forlovelsen med daværende prins Charles pludselig befandt sig på dametoilettet med fyrstinde Grace af Monaco.
Her brast hun i gråd og måtte trøstes af fyrstinde Grace.
Det skriver Daily Mail, som har set nærmere på mødet mellem Diana og Grace som beskrevet i bogen "Once Upon a Time: Behind The Fairy Tale Of Princess Grace And Prince Rainier" af J. Randy Taraborrelli.
Diana og Grace mødte hinanden den 7. marts 1981 i Royal Opera House i London til et officielt arrangement, og da der senere var reception på Buckingham Palace kunne fyrstinde Grace se, at den unge Diana Spencer så panikslagen ud.
Hun spurgte, om Diana ville med hende ud på dametoilettet til en snak, og her begyndte Diana at græde.
Den overvældende opmærksomhed fra pressen og de andre gæster ved denne første officielle opgave efter den royale forlovelse var blevet for meget for Diana, der allerede nu frygtede, hvordan det ville blive i fremtiden.
Grace skulle efter sigende have givet prinsesse Diana et kram og trøstet hende med ordene: "Du skal ikke bekymre dig, min kære. Du skal se, det vil kun blive værre".
Fire måneder senere, den 29. juli 1981, var fyrstinde Grace gæst ved Diana og Charles' bryllup i St Paul's Cathedral.
I det tidlige efterår året efter var prinsesse Diana så til fyrstinde Graces begravelse i Monaco, den 18. september 1982.


