
Dukkede op til ministerbryllup: Sådan ser Henriette Kjær ud i dag

Lørdag oprandt dagen endelig, hvor Jakob Engel-Schmidt og Camilla Søe kunne fejre deres kærlighed omgivet af familie og venner.
Brylluppet fandt sted i Birkerød Kirke, og det var et meget lykkeligt brudepar, der omkring kvart i to trådte ud af kirken.

Dernæst skulle de hilse på den lange række af gæster, der havde overværet vielsen, og Henriette Kjær var blandt de mange, der fik et varmt kram.
Både nuværende og tidligere politikere var blandt de mange gæster, og den tidligere konservative profil, der ikke har været i rampelyset i mange år, var blandt de mange inviterede.

Henriette Kjær sad i Folketinget frem til 2011, og undervejs var hun også minister. Hun er i dag 59 år.
Siden har hun i arbejdet som rådgiver i forskellige bureauer, og sidste år kom hun til kommunikationsbureauet Geelmuyden Kiese, hvor hun er direktør for Public Affairs.
Bruden Camilla Søe har tidligere arbejdet som konsulent hos Geelmuyden Kiese.


