
Kalender bekræfter nyt om sommerslottet: Det bliver dronning Margrethe

I årevis har Graasten Slot i Sønderjylland været kongefamiliens ”sommerslot”, og flere gange har de udtalt, hvordan slottet har været et dejligt fristed.
Kongehuset meldte i juni ud, at dronning Margrethe, 85, igen i år vil nyde lidt af sommeren i Gråsten, og hun får samtidig selskab af sine søstre, prinsesse Benedikte, 81, og dronning Anne-Marie, 78.


Det blev dog ikke meldt ud, hvornår det ville finde sted, eller om hun ville være til stede under det traditionelle ringrideroptog.
Nu er der gode nyheder fra kongehuset!
I den kongelige kalender bekræfter kongehuset nu, at det er dronning Margrethe, som modtager Gråsten Ringriderforenings optog den 20. juli kl. 12.
”Gråsten Ringridning finder sted hvert år den tredje weekend i juli og er en fest, der strækker sig over flere dage med en række arrangementer i byen. Ringridning er en tradition, som stammer fra middelalderens ridderturneringer”, skriver kongehuset til programpunktet.
Kong Frederik og dronning Mary tager også residens i Gråsten senere på sommeren. Det sker den 28. juli, hvor de bliver officielt modtaget i byen.

