
Dirch Passers beslutning voldte problemer: Det ses tydeligt i Sommer i Tyrol

Dirch Passers beslutning kan næppe have været populær hos Balling.
Instruktøren havde været ramt af flere uheld under indspilningen af ”Sommer i Tyrol”, og nu stod den mandlige hovedrolle der med en heftig øjenbetændelse. Og det kunne datidens teknik ikke klare i efterarbejdet.
Inden optagelserne i Østrig havde den populære skuespiller været i Jugoslavien og i selskab med filmens producent, Henrik Sandberg, havde han tilbagelagt hele strækningen til Salzburg i en sportsvogn – med kaleche nede og alt, hvad der følger med af støv, vind og insekter.
Dirch Passers øjne var derfor så opsvulmede og røde, at Erik Balling måtte droppe at optage scener med nærbilleder af ham i Østrig.
Det har afdøde Jan Priiskorn Schmidt, som spiller Micky i filmen, berettet i sin bog ”Barnestjernen fra Bryggen”.
Derimod er de fleste nærbilleder af Dirch Passer optaget, da filmholdet kom hjem til Danmark, hvor Dirch Passer mødte i studierne i Valby og stillede sig foran en falsk baggrund.

Mens det næppe er noget, biografgængerne har lagt mærke til i 1964, begynder det med det teknologiske fremskridt og forbedringer af billedkvaliteten at blive tydeligere og tydeligere.
Det ændrer dog ikke på, at ”Sommer i Tyrol” stadig er en højtelsket filmklassiker.
Udover Dirch Passers øjenbetændelse blev Erik Balling også udfordret af, at optagelserne til den amerikanske storfilm ”The Sound of Music” fandt sted i samme område af Østrig. Priserne på rekvisitter blev derfor hævet markant, ligesom det var svært at finde statister. Det fik Erik Balling dog løst.
