17. aug. 2025
Af Maria Hoang

Dronning Margrethe har gjort det i næsten 50 år: Nu sker det for første gang siden hendes abdikation

Dronning Margrethe.
Dronning Margrethe.
Foto: Martin Høien
Søndag formiddag er dronning Margrethe til stede ved en festgudstjeneste i Viborg Domkirke, hvor der skal indvies en ny messehagel, som dronning Margrethe har designet og udsmykket.

Søndag tager dronning Margrethe turen fra Marselisborg Slot i Aarhus, hvor hun for tiden opholder sig, til Viborg Domkirke.

Det sker i en helt særlig anledning: Ved en festgudstjeneste skal der nemlig indvies en ny messehagel, som dronning Margrethe har designet og udsmykket.

En messehagel er en ceremoniel kappe, som især bæres ved højtidelige lejligheder, og dronning Margrethe har i knap 50 år kreeret adskillige messehageler.

Faktisk er den 85-årige dronning så dedikeret til den sjældne syssel, at kongehuset på deres hjemmeside har dedikeret en hel undersektion om dronning Margrethes kirketekstiler.

Her fremgår det, at dronning Margrethe siden midten af 70'erne selv har designet og endda også broderet kirketekstiler, der spænder over bispekåber, alterduge og messehageler, som udover Danmark også befinder sig i Grønland, Tyskland og England.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-08-16/20190721_LHL8858.jpg
Her inspicerer dronning Margrethe og prinsesse Benedikte en messehagel, som dronningen står bag, ved Graasten Slotskirke i 2019.
Foto: Lars H. Laursen

Af en oversigt fremgår det, at dronning Margrethe tilbage i 1976 skabte sin første messehagel til Fredensborg Slotskirke. Det skete sammen med dronning Ingrid og prinsesse Benedikte.

Den seneste messehagel fra dronning Margrethes hånd er til Den Danske Kirke i London, og den blev skænket i 2020.

Således er messehagelen, der søndag skal indvies i Viborg, den første fra dronning Margrethe, siden hun abdicerede tilbage i januar 2024.

Mere om: