
Prins Sverre Magnus er taget til udlandet: Det norske kongehus bekræfter årsagen

I februar kunne det norske kongehus fortælle, at prins Sverre Magnus ville bruge det næste halve år på at rejse, mens hans planer for efteråret ikke var på plads.
Nu er efteråret så kommet, og over for norsk Se & Hør bekræfter det norske kongehus, hvor den unge prins befinder sig.
- Prinsen befinder sig i øjeblikket i Italien, hvor han udforsker forskellige muligheder, herunder inden for film og fotografi, med et ønske om at lære mere om dette, skriver de i en mail til norsk Se & Hør.
At 19-årige Sverre Magnus har kastet sig over netop film og fotografi er ikke den store overraskelse.
I sommer kom det nemlig frem, at han havde startet sin egen enkeltmandsvirksomhed ved navn "Sverre Magnus Productions", der beskæftiger sig med film- og fotoproduktion.

Valget af Italien kan muligvis skyldes hans kæreste Amalie Giæver Macleod.
For ifølge norsk Se & Hør er hun startet på Bocconi Universitet i Milano, og det skulle ifølge mediet også være i Milano, prins Sverre Magnus opholder sig.

