
Hvordan hænger det nu sammen? Kong Harald sammenlignet med Kendall Jenner

Oftest er det de royale kvinder, der trækker overskrifter med deres påklædning.
En sjælden gang sker det dog, at mændenes antræk analyseres, og det er netop dét, norsk SE og HØR har gjort med kong Harald.

Under overskriften "Detalje vækker opsigt: Super trendy" er det norske ugeblad begejstret for den 88-årige konges valg af hue.
Fredag afslørede Norges konge et mindesmærke for norske romaer, der blev deporteret under 2. Verdenskrig, og det skete i et iskoldt Oslo.
Derfor havde kongen skærmet sig mod kulden med en sort pelshue, der ifølge norsk SE og HØR er supermoderne.
– Kongen overrasker og er super trendy. Faktisk er han helt spot on med vinterens hotteste trend. Han optrådte i en pelshue, noget der også ses på de største modeprofiler denne vinter, lyder det fra ugebladets kongehusekspert Caroline Vagle.
Modellen og realitystjernen Kendall Jenner og sangeren Cher nævnes som navne, der også har båret pelshatte, så man må sige, at kong Harald er havnet i fornemt – og fashionabelt – selskab.
