
Pernilles fortid fylder: For Katrine Greis-Rosenthal har det krævet alverden

Det er måske ikke alle, der kan huske, at Katrine Greis-Rosenthal var med i den første sæson af ”Dag & nat”.
Dengang var hun ikke med som børnelæge, men som gravid, der skulle føde.

Lone Scherfig, der er hovedforfatter på TV 2-serien, har da også fortalt, hun havde en plan med Katrine Greis-Rosenthal.
Hun vil nemlig have Katrine Greis Rosenthals karakter Pernille til at spille en større rolle i anden sæson.
Men for at hun kunne det, skulle hendes historie etableres i første sæson.
- I første sæson havde jeg jo en dødfødsel. Jeg blev stillet det meget generøse valg af Lone (Scherfig red.) forud for sæson et. Hun ringede til mig og sagde, at jeg har den her rolle til dig. Du må selv vælge, om du har lyst til, at vi skriver den og laver den her dødfødsel, eller om du vil have det som en historie i din bagage og så spille på det i anden sæson. Så tænkte jeg, at det lyder som den mest forfærdelige scene nogensinde at skulle lave, men jeg synes godt nok også, det var en udfordring at skulle spille det, når nu jeg fik muligheden for at føle det på egen krop. Så jeg valgte at sige, jeg synes, vi skal lave det, fortæller Katrine Greis-Rosenthal til BILLED-BLADET.
Den store sorg over at miste sit barn samt et forlist ægteskab med barnets far fylder naturligvis for Pernille i anden sæson.
Netop rollen som Pernille med det, hun har gået igennem, har krævet meget af Katrine Greis-Rosenthal som skuespiller.
- Det har været ret spændende at arbejde med, men også en af de roller, hvor jeg synes, det har krævet mest. Det har krævet meget respekt fra min side at spille noget, jeg heldigvis aldrig selv har oplevet, men jeg vil gerne vise det fra en ærlig side for dem, der har oplevet det (en dødfødsel red.), fortæller hun.




