Søndag, 11. september 2022 - af Marie Krakau

Her er hele gæstelisten: Disse kongelige børn og voksne deltager i gudstjeneste med dronning Margrethe

Dronning Margrethe

Dronning Margrethe

Foto: Lars H. Laursen
Dronning Margrethes 50-års på tronen markeres søndag med gudstjeneste i Vor Frue Kirke i København.

Efter startskuddet til fejringen og markeringen af dronning Margrethes 50-års regeringsjubilæum lød lørdag med gallaforestilling på Det Kongelige Teater, starter søndagens markering med gudstjeneste i Vor Frue Kirke i København. 

Søndag morgen offentliggjorde det danske kongehus den store gæsteliste over deltagere ved gudstjenesten. 

Den tæller bl.a. alle dronning Margrethes børnebørn, sønner og svigerdøtre samt hendes søstre og flere niecer og en enkelt nevø. 

Se hele gæstelisten her:

Den Kongelige Familie 
Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Christian                        
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Isabella
Hans Kongelige Højhed Prins Vincent
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Josephine
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie                   
Hans Højhed Prins Nikolai
Hans Højhed Prins Felix
Hans Højhed Prins Henrik
Hendes Højhed Prinsesse Athena
Hendes Kongelige Højhed Benedikte
Hendes Højhed Prinsesse Alexandra zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Kammerherre, hofjægermester, greve Michael Ahlefeldt-Laurvig-Bille
Hendes Højhed Prinsesse Nathalie zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Hendes Majestæt Dronning Anne-Marie                       
Her Royal Highness Princess Alexia
Don Carlos Morales Quintana                                       
Her Royal Highness Princess Theodora
Mr. Matthew Kumar
His Royal Highness Prince Philippos
Her Royal Highness Princess Nina                              

Nordiske statsoverhoveder
Hans Majestæt Kong Carl XVI Gustaf af Sverige
Hendes Majestæt Dronning Silvia af Sverige
Hans Majestæt Kong Harald V af Norge
Hendes Majestæt Dronning Sonja af Norge
H.E. The President of the Republic of Finland Sauli Niinistö
Mrs. Jenni Haukio
H.E. Islands Præsident Guðni Th. Jóhannesson
Mrs. Eliza Jean Reid

Familie                
H.E. Greve Ingolf af Rosenborg
Grevinde Sussie af Rosenborg

Regeringen 

Statsminister Mette Frederiksen

Hr. Bo Tengberg

Finansminister Nicolai Wammen

Fr. Karen Lund Wammen

Udenrigsminister Jeppe Kofod

Fr. Anna Nilsson

Social- og ældreminister Astrid Krag

Forsvarsminister Morten Bødskov

Fr. Anna Elisabeth Bødskov

Sundhedsminister Magnus Heunicke

Fr. Nina Groes

Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Rasmus Prehn                                                                                 

Skatteminister Jeppe Bruus

Fr. Mette Laurberg Jensen

Transport- og ligestillingsminister Trine Bramsen                                                                 

Erhvervsminister Simon Kollerup

Fr.Stine Monrad Kollerup

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard

Fr. Sara Vad Sørensen

Indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen

Fr. Anne Brink     Pedersen

Miljøminister Lea Wermelin

Hr. Jonas Bjørn Jensen

Minister for udviklingssamarbejde og minister for nordisk samarbejde Flemming Møller Mortensen

Hr. Morten Thygesen

Uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen

Fr. Pernille Gøttske-Christoffersen

Kultur- og kirkeminister Ane Halsboe-Jørgensen

Folketingets præsidium

Formand for Folketinget Henrik Dam Kristensen

Fr. Bente Dam Kristensen

  1. næstformand for Folketinget Karen Ellemann

Hr. Kresten Kloch

  1. næstformand for Folketinget, fhv. formand for Folketinget Pia Kjærsgaard

Hr. Henrik Thorup Gamst

  1. næstformand for Folketinget, fhv. minister Rasmus Helveg Petersen

Fr. Helle Bruun

Grønland og Færøerne
Formand for Naalakkersuisut Múte I.B. Egede
Fr. Sara Biilmann  Egede

Formand for Inatsisartut Kim Kielsen
Fr. Judithe Kielsen

Færøernes Lagmand Bárður á Steig Nielsen
Fr. Rakul Nielsen

Lagtingsformand   Jógvan á Lakjuni
Fr. Odvør á Lakjuni

Rigsombudsmand på Færøerne Lene Moyell Johansen                                                          

Rigsombudsmand i Grønland Julie Præst Wilche
Hr. Jon Peter Wilche

Partiformænd Folketinget 
Det Konservative Folkeparti Partiformand Søren Pape Poulsen                                                                         

Dansk Folkeparti  Partiformand Morten Messerschmidt
Fr. Dot Wessman

Nye Borgerlige Partiformand Pernille Vermund
Hr. Claus Bretton-Meyer

Liberal Alliance Partileder Alex Vanopslagh
Fr. Nana Halmark Thomsen

Kristendemokraterne Fungerende landsformand i Kristendemokraterne  Marianne Karlsmose Nielsen
Hr. Birger Juhl Nielsen

Statsministeriet og kirkeministeriet

Departementschef Statsministeriet Barbara Bertelsen                                                            

Departementschef Kirkeministeriet Christian Dons Christensen
Fr. Anna Libak

Kontorchef Kirkeministeriet Pernille Esdahl                                                                         

HR-chef Kirkeministeriet Lene Graakjær Lund                                                                     

Kontorchef Kirkeministeriet Morten Kildevang Jensen
Fr. Lene Winther Thygesen

Ambassadører

HE the Ambassador of Sweden Charlotte Wrangberg
Hr. Håkon Svensson Wrangberg

HE the Ambassador of Norway Katja Nordgaard

HE the Ambassador of Finland Harri Kämäräinen                                                                 

H.E. Islands ambassadør Helga Hauksdóttir
Hr. Hafthor Thorleifsson

Hoffet og udenlandsk følge

Hofmarskal, kammerherre, oberst Kim Kristensen
Kammerherreinde TineVængtoft Kristensen

Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Kammerherreinde Anni Fode

Hofdame, oberstinde Annette de Scheel
Oberst Lennart de Scheel

Hofdame Annelise Wern                                                                           

Hofdame, ambassadør Jette Nordam                                                                                     

Hofdame, kammerherreinde Henriette Obel
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Anders Obel

Ceremonimester, kammerherre, oberst Lasse Harkjær                                                                                     

Kontorchef i Kabinetssekretariatet og Ordenskapitlet Anne Berg Mansfeld-Giese
Hr. Knud Mansfeld-Giese

Kommunikationschef Lene Balleby
Hr. Erik Brink Andersen

Økonomichef Dan Folke Pedersen
Fr. Anita Plesner Björk

Personalechef Pernille Flarup
Hr. Thomas Flarup

Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Jens Ole Rossen-Jørgensen
Kammerherreinde Ljubica Rossen-Jørgensen

Ordenshistoriograf, lektor, dr.phil  Jes Fabricius Møller
Fr. Maria Harms

Kgl. jægermester, skovrider i Grib Skov, hofjægermester Jens Bjerregaard Christensen
Hofjægermesterinde Katherine Richardson

Slotsforvalter på Fredensborg Slot, oberst Bjarne Højgaard Jensen
Oberstinde Dorthe Marvig Jensen

Adjudant til rådighed for Kronprinsparret, major Ole Hjort Bernhøft Jensen                                                   

Adjudant, major   Michael Rose
Fr. Kittie Rose

Adjudant, major   Thomas Søborg Lassen
Fr. Jane Heitmann

Adjudant til Prins Joachim, major Søren Peter Østergaard

Adjudant til H.K.H. Prinsesse Benedikte og H.M. Dronning Anne-Marie, orlogskaptajn Peter Thorngreen Markussen
Fr. Dorthe Aud Markussen

Adjudant, orlogskaptajn Christian G.H. Meinertz
Fr. Helle Højgod  Meinertz

Hofchef for D.K.H. Kronprinsen og Kronprinsessens Hofstat, kammerherre Christian Schønau
Fr. Tanja E. Kjærsgaard

Privatsekretær, Hofdame for HKH Kronprinsessen Henriette Ellermann-Kingombe
Departementsråd Jean Ellermann-Kingombe

Privatsekretær Morten Roland Hansen
Fr. Charlotte Søeborg Ohlsen

Privatsekretær for H.K.H. Prinsesse Benedikte, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Kammerherreinde Susanne Petersen

Hofdame, kammerherreinde Anne Dorthe Iuel                                                                     

Hofdame til H.M. Dronningen af Sverige, Friherreinde Christina von Schwerin

Adjudant til H.M. Kongen af Sverige, Överstelöjtnant Jan Vall                                            

Adjudant til H.M. Kongen af Norge, major Øystein Mathisen

Secretary General Sif Gunnarsdóttir                                                         

Personal Assistent Helga Einarsdóttir                                                                                    

Aide-de-Camp of the President of the Republic of Finland, Lieutenant Colonel Tino Savolainen Tino Savolainen

Attacherede adjudanter til udenlandsk følge, repræsentanter fra Forsvaret og Rigspolitiet, Regionsformænd

Adjudant attacheret til Sveriges Konge, orlogskaptajn  Johnny Wulff Andersen                                                

Adjudant attacheret til Norges Konge, orlogskaptajn   Michael Løbnitz Bager                                                  

Adjudant attacheret til Finlands Præsident, major Anders Christian Holmen

Adjudant attacheret til Islands Præsident, orlogskaptajn Jens Vester                                                                 

Politidirektør Anne Tønnes                                                                       

Kammerdame Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla                                                                         

H.E. Forsvarschef, general Flemming Lentfer
Fr. Trine Øksnebjerg

H.E. Chef for Forsvarsstaben, generalløjtnant Kenneth Pedersen
Generalinde Solvej Pedersen

Rigspolitichef Thorkild Fogde Fr. Mona Fogde

Chef for Den Kongelige Livgarde, Kommandant i København, oberst, kammerherre Mads Rahbek
Kammerherreinde Anne-Cathrine Riebnitzsky

Chef for Gardehusarregimentet, oberst Jørn Christensen                                                                                  

Stiftamtmand Henrik Jørgen Horster
Fr.Karen Charlotte Horster

H.E. the Abbassador of France Christophe Parisot
Mrs. Corinne Chautemps ép. Parisot                           

Regionsrådsformand for Region Hovedstaden Lars Svarre Gaardhøj
Fr. Stine Svarre Gaardhøj

Regionsrådsformand for Region Sjælland Heino Knudsen                         
Fr. Dorte Marnow Villadsen

Formand for Danske Regioner, Regionsrådsformand for Region Midtjylland Anders Kühnau                                                                                   

Regionsrådsformand for Region Nordjylland Mads Duedahl
Fr. Anna Duedahl Christensen

Borgmestre fra Danmark og Grønland:

Københavns Kommune 

Overborgmester   Sophie Hæstorp Andersen
Hr. Brian Arly Jacobsen

Beskæftigelses- og integrationsborgmester Jens-Kristian Lütken
Fr. Louise Jaaks Sletting

Børne- og ungdomsborgmester Jakob Greve Næsager                                                          

Sundheds- og omsorgsborgmester     Sisse Marie Welling                                                                                    

Borgmestre

Albertslund Kommune Steen Korsgaard Christiansen
Fr. Hediye Temiz

Assens Kommune Søren Steen Andersen
Fr. Laura Greve Andersen

Billund Kommune Stephanie Storbank
Hr. Kenneth Storbank

Bornholms Regionskommune Jacob Trøst
Fr. Linda Kofoed Persson                

Brøndby Kommune Kent Max Magelund
Fr. Suzanne Henriette Magelund

Dragør Kommune Kenneth Gøtterup
Fr. Signe Højsted Beckmann

Egedal Kommune Vicky Holst Rasmussen
Hr. Axel Christian Rasmussen

Esbjerg Kommune Jesper Frost Rasmussen
Fr. Gitte Kirkegaard

Favrskov Kommune Lars Holk Storgaard
Fr. Christina Juhl                              Storgaard

Faxe Kommune Ole Vive
Fr. Signe Loving

Fredericia Kommune
Steen Wrist                                                                   

Frederiksberg Kommune Michael Vindfeldt
Fr. Tildde Sønder Vindfeldt

Frederikshavn Kommune Birgit Stenbak Hansen
Hr. René Skaarup Uldahl                 

Frederikssund Kommune Tina Tving Stauning
Fr. Kristina Schmitt

Furesø Kommune Ole Bondo Christensen
Fr. Kirsten Gyrethe Larsen

Gentofte Kommune Michael Fenger                                                                                      

Gladsaxe Kommune Trine Græse
Hr. Sten Græse

Glostrup Kommune Kasper Damsgaard

Fr. Simone Damsgaard

Greve Kommune  Pernille Beckmann
Hr. Rune Blichfeldt Thieme

Gribskov Kommune Bent Hansen
Fr. Bente Knudsen

Guldborgsund Kommune Simon Hansen
Fr. Thea Björklund Hansen

Haderslev Kommune Mads Skau
Mona Jessen Skau

Hedensted Kommune Ole Vind
Fr. Bente Vind

Helsingør Kommune Benedikte Kiær
Hr. Lars Dam

Herning Kommune Dorte West
Hr. Allan West

Hjørring Kommune Søren Smalbro
Fr. Mette Smalbro

Holbæk Kommune Christina Krzyrosiak Hansen
Hr. Jacob Mark

Hvidovre Kommune Anders Wolf Andresen
Fr. Sabine Koch

Kerteminde Kommune Kasper Ejsing Olesen
Fr. Tine Riis Kristensen

Kolding Kommune Knud Erik Langhoff
Fr. Kirsten Brodersen Langhoff       

Køge Kommune Marie Stærke
Hr. Jesper Hesselberg Andersen      

Lejre Kommune Tina Mandrup
Hr. Palle Mogensen                          

Lemvig Kommune Erik Flyvholm
Fr. Marianne Flyvholm                     

Lolland Kommune Holger Schou Rasmussen
Fr. Karina Riis Rasmussen               

Lyngby-Taarbæk Kommune Sofia Osmani
Hr. Johnny Winther                        

Læsø Kommune Tobias Birch Johansen
Fr. Anita Klitgaard Birch Johansen  

Norddjurs Kommune Kasper Juncher Bjerregaard
Fr. Sofie Larsen

Nyborg Kommune Kenneth Lundager Muhs
Fr. Anita Lang Muhs

Næstved Kommune Carsten Rasmussen
Fr. Lisbeth Rasmussen                     

Odder Kommune Lone Jakobi Sørensen                                                                                 

Odense Kommune Peter Rahbæk Juel                                                                                   

Odsherred Kommune Karina Vincentz Andersen
Hr. Allan Andersen                          

Ringkøbing-Skjern Kommune Hans Østergaard Kristensen
Fr. Agnes Østergaard Kristensen     

Ringsted Kommune Henrik Hvidesten
Fr. Louise Hove  

Roskilde Kommune Tomas Breddam                                                                                     

Rudersdal Kommune Ann Sofie Orth

Hr. Flemming Orth                         

Rødovre Kommune Britt Jensen

Hr. Jens Spiegelhauer                       

Slagelse Kommune Knud Vincents

Fr. Birgit Nielsen

Solrød Kommune Emil Blücher
Fr. Regine Hjort Hovmøller

Sorø Kommune Gert Onstrup Jørgensen
Fr. Annette Grøne Jørgensen           

Stevns Kommune Henning Urban Dam Nielsen

Fr. Sanne Aborg Nielsen                  

Svendborg Kommune Bo Hansen
Fr. Susanne Andersen                      

Syddjurs Kommune Michael Stegger Jensen
Fr. Janne Harregaard Jensen

Sønderborg Kommune Erik Lauritzen
Fr. Bente Lauritzen                          

Thisted Kommune Niels Jørgen Toft Pedersen

Fr. Anne Marie Pedersen

Tønder Kommune Jørgen Popp Petersen
Fr. Elsbeth Petersen

Tårnby Kommune Allan Steenberg   Andersen
Fr. Pia Petersen   

Vallensbæk Kommune Henrik Bo Fomsgaard Rasmussen

Fr. Helena Flodin Skovgaard

Varde Kommune  Mads Sørensen

Fr. Tina Bjørkmann                         

Vejen Kommune  Frank Schmidt-Hansen
Fr. Jette Schmidt-Hansen                 

Vesthimmerlands Kommune Per Bach Laursen
Fr. Brith Bandsholm Laursen           

Vordingborg Kommune Mikael Smed                                                                                                                 

Aabenraa Kommune Jan Riber Jakobsen

Fr. Inge Jakobsen

Aarhus Kommune Jacob Bundsgaard
Fr. Kirstine Helboe Johansen

 

Borgmester i Avannaata Kommunia  Palle Jerimiassen
Fr. Linda Margrethe Birgitte Jerimiassen

Borgmester i Kommune Kujalleq Stine Egede                                                                        

Borgmester i Kommune Qeqertalik Ane Hansen
Hr. Ole Olsen

Borgmester i Kommuneqarfik Sermersooq Avaaraq Olsen
Borgmestersekretær Aviâja Vandersee Kleist

Formand for Kommunufelagið, borgmester i Tórshavn Heðin Mortensen
Fr. Hjørdis Mortensen

Folkekirkens biskopper, repræsentanter fra øvrige trossamfund, Domkirkens menighedsråd og Københavns Stiftsadministration

Biskop Peter Skov-Jakobsen                                                                                                    

Kongelig konfessionarius, biskop over Aarhus Stift Henrik Wigh-Poulsen
Fr.Grete Wigh-Poulsen

Biskop Henrik Stubkjær
Fr. Karen Johanne Neergaard Stubkjær

Biskop Elof Westergaard
Fr. Kirsten Margrethe Andersen

Biskop Marianne Christiansen                                                                   

Biskop Marianne Gaarden
Hr. Michael Schelde

Biskop Ulla Thorbjørn Hansen
Hr. Søren Fahnøe Jørgensen

Biskop Peter Birch
Fr. Gunilla Birch Kromann Haarsted

Biskop Thomas Reinholdt Rasmussen
Fr. Sara DommerbyToft

Biskop Tine Lindhardt                                                                               

Biskop Jógvan Fríðriksson

Fr. Maria Eiriksdóttir                      

Biskop Paneeraq Siegstad Munk

Hr Arne Munk

Biskop, fhv. Kgl. Konfessionarius Erik Norman Svendsen
Fr. Margit Svendsen

Generalvikar, Den katolske Kirke Niels Engelbrecht                                                             

Biskop Christian Alsted                                                                              

Overrabiner Jair Melchior

Mrs. Tali Melchior

Formand for Det Jødiske Samfund Henri Goldstein

Fr. Vivi Goldstein

Imam Naveed Baig
Fr. Marie Langhoff Roos

Imam Abdul Wahid Pedersen

Fr. Fatma Azzahra Haddad Pedersen                            

Cand. Jur. Safia Aoude                                                 

H.H. Prins, Imam Sayed Daniel Lefeldt Rezaei

H.H. Prinsesse Malak Lefeldt Al Shawi                        

Provst Michael Krogstrup Nissen

Fr. Birgit Overgaard Nissen

Provst Poul Bo Sørensen

Fr. Edle Sørensen

Provst Johanne Haastrup                                                                           

Provst Johannes Gregers Jensen                                                                

Provst Kirsten Jørgensen                                                                            

Provst Birgitte Kvist Poulsen

Fr. Mette Kvist Nielsen

Orlogsprovst Peter Thysen                                                                        

Flyverprovst Leif  Holmstrøm

Fr. Jette Holmstrøm

Hærprovst Thomas H. Beck

Fr. Anne H. Beck

Provst Per Vibskov Nielsen                                           

Provst FinnVejlgaard

Sognepræst Jørgen Theodor Demant

Domprovst Anders Borre Gadegaard

Fr. Elisabeth Ørsnes Gadegaard

Udlandsprovst Selma Ravn

Hr. Lars Albæk Ravn

Generalsekretær Mads Christoffersen 
Fr. Linda Friis Christoffersen

Professor, formand for Folkekirkens Mellemkirkelige Råd Peter Lodberg

Fr. Bodil Lodberg

Generalsekretær  Birgitte Qvist-Sørensen
Mr. Robert Bell

Generalsekretær  Kristian Sloth
Fr. Dorthe Skovgaard

Generalsekretær  Per Møller Henriksen

Fr. Merete Henriksen

Generalsekretær  Ane Kirstine Brandt

Hr. Niels Jørgen   Brandt

Stiftskontorchef Helle Ostenfeld

Hr. Michael Ostenfeld

Stiftskontorchef    Asger Wilhelm Geweke

Fr. Lone Wellner Jensen

Stiftskontorchef    Lene Møller Krabbesmark

Hr. Christian Arne Refstrup

Stiftskontorchef    Pernille Hach Hr. Nils Knudsen

Stiftskontorchef    Helle Monberg Hindsholm
Hr. Morten Johannes Hindsholm

Stiftskontorchef    Jette Margrethe Madsen

Hr. Lars Winther Madsen

Stiftskontorchef    Bodil Abildgaard

Hr. Stig Glent-Madsen

Stiftskontorchef    Elisabeth Tine Aggerbeck

Hr. Henrik Kikkenborg

Stiftskontorchef    Lars Chr.Kjærgaard

Fr. Gitte Kjærgaard

Stiftskontorchef    Mariane Hansen-Heilmann

Fr. Anne Hansen-Heilmann

Sognepræst Steffen Ringgaard Andresen                                                                                

Sognepræst Eva-Maria Schwarz

Fr. Maria Benedikte Von Steenoffen Sommer

Sognepræst Stine  Munch

Hr. Asser Munch

Formand for menighedsrådet Jeppe Hedaa
Fr. Jane Hedaa

Næstformand Hanne Møllegaard Sundin

Fr. Lone Møllegaard Sørensen

Kirkeværge Jakob Knudsen
Fr. Anna Knudsen

Menighedsrådsmedlem Ole Steffen Ehlers
Fr. Lene Ehlers

Menighedsrådsmedlem Charlotte Ekstrand

Hr. Michael Riis

Menighedsrådsmedlem Finn Risum

Fr. Desiree  Anastasia Pi Risum

Provstisekretær Anne Sofie Pleidrup Lagrelius

Hr. Simon Pleidrup Lagrelius

Bispesekretær Anne-Marie Hansen

Fr. Anne Weichardt

Kontormedarbejder Mette Østfeldt

Hr. Jørgen Østfeldt

Kontormedarbejder Dorthe Dam                                                              

Kontormedarbejder Bettina Faust                                

Kontormedarbejder Dorte Laurberg Vedel

Hr. Thomas Laurberg Vedel

Kontormedarbejder Marianne Holm Hansen                                                                         

Specialkonsulent   Jeanette Bjørnlund Nielsen                                                                        

Stiftsfuldmægtig    Julie Weile Larsen                                                                                     

Teologisk rådgiver Annette Molin Brautsch                                                                           

Kommunikationschef Ulla Haahr                                                              

Pressekonsulent    Ingeborg Marie Nielsen

Hr. Theodor Carl Dyhrberg Ellern

Kommunikationskonsulent Kirsten Weiss Mose                                                                    

Digital Kommunikationskonsulent    Louise Vallentin   Mortensen

Fr. Clara Nordenlund

Sognepræst Christiane Gammeltoft-Hansen

Hr. Jens Risbo

Kommunikationsmedarbejder for Folkekirken for Internationals Kasper Aare Naicker

Fr. Krishantha Aare Naicker

Dean of the Diplomatic Corps, HE the Ambassador of Romania Mihai-Alexandru Grădinar

Ms Andreea-Roxana Grădinar

Biskop Elisabeth Dons Christensen

Hr. Thomas Bonnor

Biskop Holger Jepsen

Fr. Luise Ipland

Biskop Karsten Nissen

Fr. Aase Bech Nissen

Biskop Steen Skovsgaard

Fr. Susanne Skovsgaard

Biskop Lise-Lotte Rebel

Hr. Bent Flemming Nielsen

Biskop Sofie Petersen                                                    

Biskop Peter Fischer-Møller

Fr. Bente Munk

Hoffets ansatte

Chefsekretær Charlotte Laursen                                                               

Privatsekretær for H.M. Dronningen Marianne Gøttsche Dupont                                                                     

Sekretariatsfuldmægtig Mette Haas  Damgaard

Hr. Steffen Evers

Studenterpraktikant Pernille Jørgensen                                                                                  

Specialkonsulent, hofinventarinspektør, Elisabeth von Buchwald

Hr.Christian von Buchwald

Kommunikationsrådgiver, redaktør for sociale medier Frederik Nellemann Linde

Kommunikationskonsulent, webredaktør Simone Rendtorff Kaae

Hr. Peter Rendtorff Kaae

Kommunikationskonsulent, PA Lise Ann Knudsen

Hr. Peter Christensen

Pressesekretær Oliver Jøhnk Boel

Fr. Amalie André Henriksen

Personlig assistent for D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie samt Fondssekretær Charles-Henri Keller

Fr. Sabrina Ragionieri

Chefkonsulent Rikke Nygaard

Hr. Michael Lee

Personalefuldmægtig Kristina Huelin Johansen

Hr. René Christoph Tümmler

Receptionist Annegrethe Jensen

Hr. Lennarth Thorbøll Madsen

Receptionist Anette Thomsen                                                                    

Taffeldækkerassistent Jakob Christian Flarup

Fr. Henriette Margrethe Madsen

Livrist Bjarne Møller

Hr. Peder Madsen

Rengøringsassistent Merced de Dios                                                                                      

Rengøringsassistent Susanne Langhoff

Hr. Niels Langhoff

Rengøringsassistent Agata Barbara Maj

Hr. Bartosz Niedzwiecki

Tilsynsførende Per Højgaard-Jensen

Fr. Elisabeth Højgaard-Jensen

Biløber Christian  Hansen

Fr. Pernille Cathrine Brandstrup-Andersen

Biløber Ole Frank Mortensen

Fr. Ingelise Keis

Møbelsnedker Naja Falhof

Hr. Jakob Lückou Falhof

Møbelsnedker Josefine Toft

Hr. Peter James   Bruhn

Syerske Karen Abildgaard

Hr. Henrik Behrens

Chefsekretær Anne Houman

Hr. Søren Houman

Kontorfuldmægtig Anja Bahne Jørgensen                                                                               

Kontorfuldmægtig Louise Mandrup Pedersen                                                                        

Kgl. våbenmaler, særlig sagkyndig i heraldiske spørgsmål Ronny Andersen

Fr. Lydia Skov Jørgensen

Ridderkapelforvalter, major Rolf Christensen

Fr. Marianne Felten Christensen

Chefsekretær Anne Grethe Høffner

Hr. Kim Christian Dragstrup

Kontorfuldmægtig Christine Heinen

Fr. Caroline Lillie-Heinen

Stylist og personlig assistent Anja Camilla Alajdi                                                                   

Kok Ditte Andersen

Hr. Morten Seistrup

Rengøringsassistent Mette Borre Andersen

Hr. Claus Borre Stig Andersen

Rengøringsassistent Yvonne Heltborg Mortensen

Hr. Henrik Møller Larsen

Chauffør Peter Linnet

Fr. Gitte Præst Linnet

Hushovmester Poul Erik Larsen

Fr. Karin Eklund

Massør Winnie Linda Milthers                                                                  

Personalefuldmægtig Butheina Ahmad El Zaabouti                                                               

Kommunikationsrådgiver Jacob Munkholm Hoeck                                                               

Personalefuldmægtig Louise Bohl Stilbo                                                                                

Jeanette Due                                                                 

Mikkel Schou                                                                

Tilsynsførende Peter Damgaard Hansen

Oldfrue Sanne Marckmann Hansen

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden