Kronprins Frederik klar til festlig aften på Kongeskibet: Her er gæstelisten

Kronprins Frederik

Kronprins Frederik

Foto: Hanne Juul
Nu er det blevet offentliggjort, hvem der er inviteret til reception på Kongeskibet Dannebrog søndag aften efter 3. etape af Tour de France.

Den 3. etape af Tour de France er i fuld gang, og i aften bliver afslutningen på touren i Danmark fejret med en festlig reception på Kongeskibet Dannebrog.

Det er kronprins Frederik, som kommer til at tage imod de særligt inviterede gæster på Kongeskibet, som ligger i Sønderborg Havn.

Spar 281 kr. på 13. nr. af BILLED-BLADETKlik her og læs hvordan

Receptionen begynder kl. 19.30, og Kongehuset har netop offentliggjort gæstelisten.

Gæstelisten indeholder mere end 80 inviterede, og den kan ses herunder.

Gæster til receptionen

Mr. Bernard Thévenet, ASO
Mr. Pierre-Yves Thouault, ASO
Mr. Christian Prudhomme, ASO
Mr. Cyrille Tricart, ASO
Mr. Julien Goupil, ASO
Mr. Philippe Sudres, ASO
Mr. Maxime Lasserre, ASO
Mr. Cedric Carteron, ASO
Overborgmester i Københavns Kommune Sophie Hæstorp Andersen
Kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune Mia Nyegaard
Borgmester i Roskilde Kommune Tomas Breddam
Borgmester i Nyborg Kommune Kenneth Muhs
Borgmester i Vejle Kommune Jens Ejner Christensen
Borgmester i Sønderborg Kommune Erik Lauritzen
Departementschef, Erhvervsministeriet Michael Dithmer

Borgmester i Lejre Kommune Tina Mandrup
Borgmester i Odsherred Kommune Karina Vincentz Andersen
Borgmester i Kalundborg Kommune Martin Damm
Borgmester i Slagelse Kommune Knud Vincents
Borgmester i Kolding Kommune Knud Erik Langhoff
Borgmester i Haderslev Kommune Mads Skau
Borgmester i Aabenraa Kommune Jan Riber Jakobsen
Direktør, Grand Départ Copenhagen Danmark 2022 Ida Bigum Nielsen
Sekretariatschef, Grand Départ Copenhagen Denmark 2022 Claus Schøsler
Head of Finance and Administration, Grand Départ Copenhagen Denmark 2022 Henrik Doensig Bernstein
Talsmand Alex Pedersen
JAAp Consulting, CFO Moss Copenhagen Joachim Andersen
Formand for Sport Event Denmark H. C. Østerby
Formand for VisitDenmark Niels Jørgen Jensen
Adm. direktør, Sport Event Denmark Lars Lundov
Adm. direktør, VisitDenmark Jan Olsen
Adm. direktør, Københavns Kommune Søren Hartmann Hede
Direktør, Københavns Kommune Søren Tegen Pedersen
Direktør Marianne Stentebjerg
Nyborg Kommune Michael Gertsen
Kommunaldirektør, Vejle Kommune Niels Nybye Ågesen
Kommunaldirektør, Sønderborg Kommune Tim Hansen
Chef for Politik, Analyse og Kommunikation Julie Elisabeth Halkier Nilsson
Medlem af Økonomiudvalget Lars Ulrik Pedersen
Erhvervsminister Simon Kollerup
Statsminister, partiformand for Socialdemokratiet Mette Frederiksen
Stabschef, Statsministeriet Martin Justesen
Fhv. statsminister Lars Løkke Rasmussen
Erhvervspolitisk direktør, Erhvervsministeriet Anders Thusgaard
Kontorchef, Erhvervsministeriet Cecilie Solstad
Formand for Danmarks Cykle Union Henrik Jess Jensen
Direktør, DGI Jens Otto Størup
Formand for Danmarks Idrætsforbund Hans Natorp
Adm. direktør, Danmarks Idrætsforbund Morten Mølholm Hansen

Projektleder Tine Eriksen Green
Projektleder Iben Rønholt
Projektleder Bente Blenstrup
Projektleder Jacob Rasmussen
Projektleder Pernille Kapler Andersen
1. viceborgmester, Sønderborg Kommune Stephan Kleinschmidt
Medlem af Økonomiudvalget Tage Petersen
Formand for Børne- og Uddannelsesudvalget, Sønderborg Kommune Jesper Smaling
Formand for Sundhedsudvalget, Sønderborg Kommune Didde Lauritzen
Formand for Udvalget for Kultur, Idræt og Medborgerskab, Sønderborg Kommune Christel Leiendecker
Formand for Teknik-, By- og Boligudvalget, Sønderborg Kommune Kirsten Bachmann
Formand for Udvalget for Erhverv og Grøn Vækst, Sønderborg Kommune Kjeld Stærk
Næstformand for Natur-, Klima- og Miljøudvalget, Sønderborg Kommune Daniel Staugaard
Direktør, Kultur og Erhverv, Sønderborg Kommune Nicolai Dupont Heidemann
Tidl. cykelrytter og kommentator, TV2 Rolf Sørensen
Kommentator, TV2 Dennis Ritter
Tidl. kommentator, Eurosport Jørgen Leth
Hr. Asger Leth
Journalist Tobias Hansen
Konstitueret direktør, Cyklistforbundet Jane Kofod
Sportsdirektør Brian Holm
Sportsdirektør Kim Andersen
Sportsdirektør, EF Education Daniel Foder
Sportsdirektør, EF Education Matti Breschel
Sportsdirektør, UNO-X Christian Andersen
Sportsdirektør, Team Coloquick Christian Moberg
Tidl. sportsdirektør, Sunweb Morten Bennekou
Sportsdirektør, RIWAL Cycling Team Sebastian Andersen
Cykelrytter Emma Norsgaard
Cykelrytter Lasse Norman
Trek-Segafredo Mattias Skjelmose
Vicepolitiinspektør Jens Reusch

Seneste nyt

Læs mere om:

Udvalgt til dig

Fra forsiden