Torsdag, 2. marts 2023 — af Ulrik Ulriksen

Nyt fra kongehuset: Kronprins Frederik afløser for første gang dronning Margrethe i helt speciel sammenhæng

Kronprins Frederik
Kronprins Frederik
Foto: Hanne Juul
For kronprins Frederik bliver det en speciel oplevelse at afløse dronning Margrethe til en flot og traditionsrig begivenhed midt i København.

Kronprins Frederik deltager i Urparade ved Den Kongelige Livgarde samt overrækker "Dronningens Ur" på Livgardens Kaserne onsdag den 15. marts.

Den traditionsrige begivenhed foregår på kaserne ved Kongens Have bare to minutters kørsel fra Amalienborg, og normalt er det dronning Margrethe, som deltager i begivenheden.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Første gang for kronprins Frederik

Dronningen skal dog efter sin operation i gang med genoptræning af ryggen og kan i denne omgang ikke være med til urparaden.

Derfor træder kronprins Frederik, der er regent i disse dage, til og løser opgaven.

Det er første gang, at kronprins Frederik som regent får den store ære at overrække “Dronningens Ur” til en dygtig og god garder, så der er en stor dag i vente for alle på Gothersgade Kaserne den 15. marts.

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden