Tirsdag, 16. marts 2021 — af Trine Larsen

Se de nye billeder: Dronningen og kronprinsens historiske møde

Kronprins Frederik og dronning Margrethe. 
Kronprins Frederik og dronning Margrethe. 
Foto: Keld Navntoft, Kongehuset
Dronning Margrethe og kronprins Frederik afholdt i dag statsråd på Christiansborg Slot, og dét var et historisk statsråd. For for første gang nogensinde skete det, mens dronningen og kronprinsen var alene i salen. Regeringens ministre deltog alle digitalt.

Med en kæmpe skærm på bordet, dér hvor regeringens ministre plejer at sidde i rækkefølge rundt om dronningen og kronprinsen ved normale statsrådsmøder, holdt majestæten i dag statsråd på Christiansborg.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Med sig havde dronningen kronprins Frederik, der styrede den kongelige computer, som udgjorde det historiske møde, hvor statsminister Mette Frederiksen og samtlige regeringens ministre deltog i mødet vituelt. De var nemlig samlet på deres respektive kontorer, hvor de loggede på statsrådsmødet, så det kunne gennemføres trods Corona-restiktioner.

Til dagens møde, hvor dronningen og kronprinsen var de eneste i statsrådssalen, var der mere end 250 sager, som skulle gennemgåes og fremlægges, ligesom der var 52 love, dronningen skulle underskrive.

Normalt er møder i statsrådet nærmest hellige og der bliver sjældent fotograferet fra et statsråd. Men dette helt særegne statsråd, hvor ministrene deltog virtuelt, skulle naturligvis foreviges.

Hvordan det historiske møde i Statsrådet så ud kan ses herunder. 

 

 

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden